اثر خشکسالی به طور موقت از بین رفته است/امکان وقوع سیلاب در اثر سامانه بارشی جدید
اثر خشکسالی به طور موقت از بین رفته است/امکان وقوع سیلاب در اثر سامانه بارشی جدید
مدیرکل اداره هواشناسی استان یزد ضمن هشدار نسبت به وقوع سیلاب در اثر بارندگی‌هایی که درراه است گفت: از دیدگاه هواشناسی خوشبختانه اثرات خشک‌سالی‌های اخیر به‌طور موقت از بین رفته است.

رضا برهانی مدیرکل اداره هواشناسی استان یزد گفت: سامانه بارشی که از دیروز در استان فعال‌شده است ناپایدار بوده است و به‌صورت وزش باد و گردوخاک و بارندگی در کل استان تا فردا ادامه دارد و تا صبح چهارشنبه نیز شاهد بارش‌های کم و پراکنده در نقاط مختلف استان خواهیم بود.

مدیرکل اداره هواشناسی استان یزد افزود: از چهارشنبه تا روز جمعه هوا آفتابی و آرام و شرایط جوی پایدارتر شده و از روز جمعه موج جدید بارشی وارد استان می‌شود که با رگبار و رعدوبرق همراه خواهد بود و مجدداً روزهای شنبه و یک‌شنبه هفته آینده بارانی خواهد بود.

وی تأکید کرد: با توجه به میزان بارندگی که از ابتدای سال زراعی و از اول تیرماه سال گذشته تاکنون صورت گرفته است، میانگین درازمدت این بارندگی نرمال است و خوشبختانه از دیدگاه هواشناسی اثرات خشک‌سالی به‌طور موقت از بین رفته است.

برهانی ادامه داد: اما ازنظر کشاورزی، خشک‌سالی‌های چند سال اخیر با یک ترسالی یا یک‌فصل بارش باران رفع نمی‌شود و باید لااقل یک دوره ۱۵ ساله ترسالی ادامه داشته باشد تا اثرات خشک‌سالی رفع و خسارت‌های آن جبران شود.

این مسئول همچنین هشدار داد: با توجه به افزایش بارندگی‌ها از ابتدای فروردین و ثبت مقدار ۱۴۰ میلی‌متر بارش در برخی از نقاط استان که سیلاب‌ها و رواناب‌های شدیدی را ایجاد کرد و ماهیت بارش‌های این فصل که اکثراً رگباری بوده است، انتظار می‌رود با وقوع سامانه جدید بارشی که درراه است، موجب رواناب و سیلاب و آب‌گرفتگی معابر و پر آب شدن رودخانه‌ها شود.

وی اظهار داشت: پیش‌بینی‌های فصلی نشان می‌دهد که این بارش‌ها تا اردیبهشت ادامه خواهد داشت و بهار خنک‌تری نسبت به سال قبل خواهیم داشت و در مورد تابستان نیز چون فاصله زمانی زیاد است در مورد آب‌وهوا پیش‌بینی دقیقی نمی‌توان انجام داد.

مسئول پیش‌بینی اداره کل هواشناسی یزد نیز خاطرنشان کرد: سامانه بارندگی که صبح و عصر امروز اتفاق افتاد شدید نبود و بیشتر در مناطق مرتفع استان رخ داد؛ اما شدت وزش باد در ابرکوه، مهریز و نصرآباد به ترتیب با سرعت ۱۰۴، ۱۰۱ و ۹۷ کیلومتر بر ساعت بیشتر از دیگر نقاط استان بوده است. در عقدا و میبد نیز وزش باد به ترتیب با سرعت ۹۴ و ۷۶ کیلومتر بر ساعت، موجب طوفان و گردوخاک شدید شد.

میرحسینی افزود: منشاد تا شب گذشته با ۱۸ میلی‌متر بارش، پرباران‌ترین نقطه استان بوده است اما امروز روستای توده از توابع ده بالا با ۸ میلی‌متر بیشترین آمار بارش را در استان داشته است.

  • منبع خبر : فارس