جریان آب در مقطع اهواز به سه هزار و 100متر مکعب برثانیه رسید
جریان آب در مقطع اهواز به سه هزار و 100متر مکعب برثانیه رسید
استاندار خوزستان گفت: جریان آب در مقطع شهر اهواز در روز یکشنبه به سه هزار و 100 متر مکعب بر ثانیه رسیده که این میزان رقم بسیار بالایی است.

به گزارش ناب خبر به نقل از ایرنا ،غلامرضا شریعتی روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: میزان خروجی سدها بیشتر از ورودی است و این موضوع به خاطر ایجاد ظرفیت مناسب برای کنترل سیلاب های بعدی است.
وی گفت: بیشترین حوضه ای که در خوزستان دچار مشکلات متعدد شده حوضه آبی کرخه است اما با مدیریتی که صورت گرفته از ایجاد بحران های جدی جلوگیری شده است.

** نارضایتی برای تخلیه شهرهای در معرض خطر
استاندار خوزستان با اشاره به اینکه اخطاریه های متعددی برای تخلیه شهرهای حمیدیه ، بستان ، سوسنگرد ، رُفیع، کوت سید نعیم و ابوحمیزه در خوزستان صادر شده افزود: متاسفانه استقبال کمی برای تخلیه این مناطق (به دلیل نگرانی از منزل و احشام )را شاهد هستیم.
شریعتی حفظ جان مردم را اولویت همه دستگاه های کمک رسان در خوزستان اعلام کرد و گفت: تا کنون اقدامات در استان به نحوی بوده که شرایط سدها و هم شرایط پایین دست از کنترل خارج نشود اما برای حفظ جان مردم، روستاهای بیشتری تخلیه شده اند و ساکنان به اردوگاه های از پیش تعیین شده انتقال یافته و یا در حال جابجایی هستند.

** تقویت سیل بندها با تلاش جوانان
استاندار خوزستان با بیان اینکه توصیه می شود زنان، کودکان و سالمندان از شهرهایی که اخطاریه برای آنها صادر شده خارج شوند، گفت: با این وجود تعدادی از جوانان در شهرها باقی مانده و به دستگاه های امدادی برای تقویت و پایداری سیل بندها کمک می کنند.
وی ادامه داد: به دلیل ورودی بالا، میزان خروجی آب سد کرخه نیز همچنان به میزان 2 هزار و 500 متر مکعب بر ثانیه ثابت مانده که پایین دست را با مشکلاتی روبه رو کرده است.

** اعتبار خسارت سیل 95 به جهاد کشاورزی ابلاغ شد
شریعتی همچنین از ابلاغ اعتبار خسارت سیل سال 95 خوزستان از طرف سازمان برنامه بودجه خبر داد و گفت: جهاد کشاورزی خوزستان موظف به آغاز پرداخت این خسارت به کشاورزان شعبیه شوشتر و بامدژ شده است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت در این باره به ایرنا گفت: مصوبه نوروزی دولت مبنی بر جبران خسارت به زمین های کشاورزی، برای سیل خوزستان تجدید نظر می شود.
عباس کشاورز با اشاره به مصوبه دولت در نوروز امسال برای جبران خسارت سیل گفت: در این مصوبه برای هر هکتار زمین 20 میلیون ریال تعیین شده بود که این مصوبه برای جبران خسارت به استان گلستان بوده که زراعت دیم دارد، و برای خوزستان که زراعت آبی دارد در این مصوبه تجدیدنظر می شود.
برداشت محصول به ویژه گندم از نیمه دوم فروردین آغاز می شود، اما به دلیل وقوع سیلاب در حوضه های دز، کارون و کرخه خسارت زیادی به مزارع کشاورزی این استان وارد کرده است.
در جریان سیلاب اخیر خوزستان، مسئولان برای جلوگیری از ورود سیلاب به شهرها و روستاها، اقدام به شکستن برخی سیل بندها کردند که این اقدام موجب به زیر آب رفتن بسیاری از زمین های کشاورزی منطقه شد. شکسته شدن این سیل بندها با ممانعت و اعتراض کشاورزان روبه رو بود زیرا معتقد بودند که هنوز خسارت سیل 95 پرداخت نشده است.

  • نویسنده : ناب خبر
  • منبع خبر : ایرنا