ارسال کمک های دارویی سازمان جهانی بهداشت به سیل زدگان
ارسال کمک های دارویی سازمان جهانی بهداشت به سیل زدگان
سازمان جهانی بهداشت (دبلیو اچ او) به منظور پاسخگویی به نیازهای رو به افزایش بهداشتی و سلامت هزاران نفر مردم آسیب دیده از سیل های اخیر در بسیاری از استان های کشورمان، محموله ای شامل اقلام و تجهیزات پزشک ضروری را با هواپیمای اختصاصی به جمهوری اسلامی ایران وارد کرد.

به گزارش ناب خبر از دفتر سازمان جهانی بهداشت در تهران، این تجهیزات شامل بسته های مورد نیاز برای درمان بیماران تروما، بسته های حاوی دارو و تجهیزات پزشکی اورژانس، کنترل بیماری وبا و بیماری های غیر واگیر و سایر اقلامی است که توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام نیاز شده است.
بنابر اطلاعات مرکز اورژانس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تا کنون تعداد 78 مورد مرگ و یک هزار و 137 مصدوم در اثر سیل گزارش شده و تعداد 295 هزار و 787 نفر نیز مجبور به ترک محل سکونت خود شده اند؛ در این میان تعداد بیش از یک میلیون و 660 هزار نفر به دریافت فوری خدمات بهداشتی نیاز دارند.
در گزارش دفتر سازمان جهانی بهداشت در ایران آمده است: آغاز بارش شدید باران از تاریخ 28 اسفند 97 به جاری شدن سیل در 28 استان از 31 استان کشور منجر شد و تعداد 42 میلیون و 269 هزار و 129 نفر از ساکنان 253 شهرستان را تحت تاثیر قرار داده و باعث خسارت گسترده به امکانات شهری، از جمله مراکز بهداشتی، درمانی و بیمارستان ها شده است.
این در حالی است که بسیاری از امکانات بهداشتی در مناطق سیل زده به طور کامل یا نسبی آسیب دیده هم چنین به علت قطع آب در این مناطق، احتمال خطر ناشی از شیوع بیماری های ناشی از آب آلوده، ناقلین و حشرات از جمله مالاریا، وبا و سایر بیماری های واگیر رو به افزایش است.
این گزارش با استناد به آمارهای وزارت بهداشت به وارد آمدن خسارت جدی به زیر ساخت های سلامت در 17 استان به شدت آسیب دیده از سیل، اشاره کرده و می افزاید: تعداد 577 خانه بهداشت، 52 مرکز بهداشت، 201 مرکز جامع سلامت، 70 مرکز خدمات اورژانس، 24 کلینیک و 43 بیمارستان مناطق ذکر شده تحت تاثیر خسارت های ناشی از سیل قرار گرفته اند.
دکتر «کریستف هملمن»، نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران در این خصوص گفت: سازمان جهانی بهداشت به همراه تیم سازمان ملل متحد که توسط خانم «اوگوچی دنیلز»، هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد در ایران رهبری می شود، همچنان به حمایت کامل از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و مردم جمهوری اسلامی ایران برای رفع فوری نیازهای بهداشتی و انجام اقدامات بازیابی ادامه خواهد داد.
وی افزود: ما جامعه بین المللی را به اختصاص منابع بیشتر مالی به سیل در ایران فراخوانده و بار دیگر به تمام کسانی که عزیزان خود را در این سیل از دست داده اند، صمیمانه تسلیت می گوییم؛ تمام تلاش خود را برای کمک به افراد نیازمند به کار خواهیم بست.
دکتر پیر حسین کولیوند ریس اورژانس کشور نیز خاطر نشان کرد: با توجه به گستردگی آسیب های ناشی از سیل در اکثر نقاط کشور، سازمان اورژانس با تمام توان لجستیکی و پرسنلی در حال خدمت رسانی به سیل زدگان است و کمک های بین المللی نظیر کمک های سازمان جهانی بهداشت، تکمیل کننده این اقدامات است.
همچنین «لاله نجفی» هماهنگ کننده برنامه اورژانس سازمان جهانی بهداشت در دفتر کشوری این سازمان در جمهوری اسلامی ایران گفت: نمایندگی سازمان جهانی بهداشت در ایران از روزهای ابتدایی وقوع سیل، اقدامات تیم سازمان ملل متحد در زمینه بهداشت و سلامت را در حمایت از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هداست و هماهنگ کرده است؛ به منظور شناسایی نیازهای فوری افراد آسیب دیده از سیل تاکنون جلسات متعددی با موضوع سلامت با همتایان ملی و بین المللی برگزار شده است.
بنابر این گزارش، سازمان جهانی بهداشت در چهار چوب برنامه مدیریت بحران های بهداشتی خود، متعهد به نجات زندگی افراد و کاهش رنج و آلام آنان در بحران های به وجود آمده ناشی از مناقشات، طغیان بیماری ها و بلایای طبیعی است؛ این سازمان پاسخگویی شرکای بین المللی خود را در حوزه سلامت جهت پیشگیری از طغیان بیماری ها، ارائه خدمات موثر امداد رسانی و بهبود و جبران خسارت های ناشی از بلایا را هماهنگ و رهبری می کند.

  • نویسنده : ناب خبر
  • منبع خبر : ایرنا