آبگرفتگی معابر در نیمه شرقی کشور
آبگرفتگی معابر در نیمه شرقی کشور
سازمان هواشناسی بارش های سیل آسا در نقاط مختلف کشور را پیش بینی کرد، هشداری که عصر یکشنبه اوج گرفت و موجب آبگرفتگی معابر نیمه شرقی کشور شد.

به گزارش ناب خبر، پیش‌بینی و هشدار این سازمان در جنوب شرق و شمال شرق کشور بارش باران، رعد و برق و وزش باد و در بخش هایی از مرکز، سواحل دریای خزر و دامنه‌های شرقی البرز بارش پراکنده بود .
بارش ها امروز در استان‌های هرمزگان، جنوب کرمان، جنوب یزد، جنوب سیستان و بلوچستان و جنوب فارس شدت گرفت و در خراسان جنوبی و خراسان رضوی موجب جاری شدن سیلاب و ابگرفتگی معابر شد.
درهمین حال مدیر پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی در گزارشی روز یکشنبه و اواسط وقت دوشنبه خلیج فارس و تنگه هرمز و دریای عمان را مواج و طوفانی پیش بینی و اعلام کرد که ارتفاع موج بویژه در خلیج فارس و دریای عمان بین یک و نیم تا دو و نیم متر خواهد بود.
براساس این پیش بینی ها، با توجه به بارش شدید توام با رگبار و رعدوبرق که پتانسیل ایجاد آبگرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن مسیل‌ها و طغیان رودخانه‌های فصلی را دارد، توصیه شده است تمهیدات لازم برای اجتناب از مخاطرات هوای مخرب اندیشیده شود.
گزارش ها اما از مناطق سیلزده استان خوزستان حاکی است شرایط بحرانی پشت سر گذاشته شده است و این درحالی است که مسئولان دولتی و نهادها همچنان در منطقه حضور میدانی دارند.
روز یکشنبه گزارش شد که جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از روند خدمت رسانی به مناطق سیل زده خوزستان دیدن کرد.
سردار حسین سلامی با حضور در منطقه نظامیه اهواز از روند خدمت رسانی بسیجیان حوزه مقاومت بسیج شهید تندگویان وزارت نفت به مردم سیل زده دیدن کرد.
2 گردان امداد و نجات و بیت المقدس حوزه مقاومت بسیج شهید تندگویان به استعداد 400 نفر از روزهای گذشته برای کمک به مردم و حفاظت از تاسیسات نفتی هم جوار در مسیر سیلاب، به مناطق مختلف اعزام شده و تا پایان شرایط اضطراری در کنار مردم و سایر نیروهای امدادی التیام بخش آلام مردم هستند.
جمعی از گروه‌های حشد الشعبی عراق نیز برای خدمت‌رسانی به مناطق سیل زده وارد خوزستان شده و امداد رسانی خود را آغاز کرده‌اند.
سیلاب کرخه، دز و کارون تاکنون مناطق روستایی و شهری چندین شهرستان حاشیه این رودخانه ها را در برگرفته است.
در پی این سیلاب، دستور تخلیه هفت شهر و بیش از 250 روستای خوزستان صادر شده است.
به گفته وزیر کشور 400 هزار نفر در خوزستان در معرض سیلاب هستند.

** سیل 83هزار و 497 میلیارد ریال خسارت به خوزستان وارد کرده است
مدیرکل مدیریت بحران خوزستان گفت:وقوع سیلاب اخیر در خوزستان تاکنون 83 هزار و 497 میلیارد ریال خسارت به این استان وارد کرده است.
کیامرث حاجی زاده در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: میزان نهایی خسارات نیست و همچنان برآوردها در حال انجام است.
وی افزود: این خسارات در حوزه های مختلف از جمله کشاورزی ( زراعی، باغی، دام و طیور، ساختمان و تاسیسات)، واحدهای مسکونی( بازسازی، تعمیری، لوازم خانگی معیشتی، تجاری)، ماشین آلات سبک و سنگین، عشایر، راه های ارتباطی، راه آهن، معابر شهری، آب شهری و روستایی، تاسیسات آب و فاضلاب، تاسیسات شبکه برق، تاسیسات زیربنایی گاز، و … بوده است.
مدیر کل مدیریت بحران استانداری خوزستان ادامه داد: تاکنون 270 روستا به صورت کلی و جزیی تخلیه شده اند که از این تعداد 114 روستا دچار آبگرفتگی شده اند.
وی با اشاره به آماده سازی 91 اردوگاه در سطح خوزستان بیان کرد: تاکنون 120 هزار نفر در پادگان ها ، مدارس، مساجد، حسینیه ها، چادرها، و دیگر مکان های اسکان اضطراری اسکان داده شده اند.

**سیل 20 روستای شادگان در خوزستان را تهدید می کند
فرماندار شادگان گفت: 20 روستای بخش مرکزی این شهرستان در جنوب غرب استان خوزستان به دلیل افزایش روان آب های رودخانه کارون در معرض سیلاب قرار گرفته اند.
سعید حاجیان در گفت و گو با ایرنا وضعیت 20 روستای بخش مرکزی این شهرستان را سخت توصیف کرد و افزود: نهر بحره با افزایش دبی مواجه شده که با شرایط فعلی 20 روستا را با شرایط بحرانی مواجه کرده است.
وی تصریح کرد: تاکنون یک روستا در بخش مرکزی و 2 روستا نیز در دارخوین با ورود سیلاب تخلیه شدند.
وی همچنین بیان داشت:آب تالاب شادگان با افزایش حجم مواجه شده است ولی تاکنون دستوری مبنی بر تخلیه روستای صراخیه در تالاب شادگان داده نشده است.
حاجیان افزود: برخی اهالی روستای صراخیه که نگران سیلاب بودند وسایل خانگی خود را از روستا خارج کردند ولی اکنون سیلاب این روستا را تهدید نمی کند.

** سیلاب مسیر تایباد به مشهد ریزه را بست
رئیس پلیس راه فرماندهی انتظامی خراسان رضوی گفت: هم اینک مسیر تایباد به مشهد ریزه در شرق خراسان رضوی به علت سیلاب و آبگرفتگی بسته شده است.
سرهنگ هادی امیدوار در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در جاده میامی واقع در شرق مشهد نیز آبگرفتگیهایی وجود دارد که منجر به کندی تردد شده است.
وی اضافه کرد: بارش باران در تمام استان به ویژه در محدوده شهر مشهد شدت گرفته است و سطح مسیرها لغزنده است.
رئیس پلیس راه فرماندهی انتظامی خراسان رضوی گفت: مسیر بردسکن به طبس نیز همچنان بسته است.
مشهد ریزه شهری در بخش میان ولایت شهرستان تایباد استان خراسان رضوی است که در سال ۱۳۸5 از وضعیت روستایی به موقعیت شهری ارتقا یافت.

**آب افتادگی در شهرک مهرگان مشهد برطرف شد
مدیرکل هماهنگی و نظارت بر خدمات شهری شهرداری مشهد گفت که بخشی از بافت روستایی شهرک مهرگان این شهر بر اثر بارندگیهای امروز یکشنبه دچار آب افتادگی شد که با تلاش نیروهای خدماتی برطرف شد.
آب افتادگی در شهرک مهرگان مشهد برطرف شد
علیرضا صحراگرد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: شهرک مهرگان به عنوان منطقه منفصل در منطقه سه شهرداری مشهد واقع شده است.
وی اضافه کرد: در پی بارشهای امروز در منطقه الهیه مشهد و در محدوده بازار خودروی مجیدیه نیز آب افتادگی رخ داد که برطرف شد.
مدیرکل هماهنگی و نظارت بر خدمات شهری شهرداری مشهد گفت: تجمع آب در سطح برخی معابر شهر مشهد نیز رخ داد که با تلاش هزار و 700 نیروی خدماتی به سرعت برطرف و آب تجمع شده به سمت کانالهای جمع آوری آب هدایت شد.
صحرا گرد افزود: هم اینک 170 دستگاه ماشین آلات جمع آوری آبهای سطحی در سطح شهر مشهد و در مناطق مستعد آبگرفتگی مستقر است.
وی با اشاره به آماده باش مناطق شهرداری مشهد اضافه کرد: 10 هزار کیسه شن نیز در سطح معابر شهر مشهد جانمایی شده و خوشبختانه با وجود باران متناوبی که باریده است تا کنون حادثه خاصی در سطح شهر رخ نداده است.

** ایستگاه توزیع غذای متبرک رضوی در کلات مستقر شد
معاون اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی گفت: در پی جاری شدن سیل در کلات، ایستگاه صلواتی توزیع غذای متبرک رضوی در کلات برای سه روز مستقر شد.
سید خلیل منبتی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این ایستگاه از امشب تا دو روز آینده روزانه 10 وعده غذایی و در هر وعده هزار پرس غذای متبرک رضوی در بین سیل زدگان توزیع کند.
وی اضافه کرد: این مهم در راستای تاکید تولیت آستان قدس رضوی مبنی بر خدمات رسانی به سیل زدگان و با همکاری نماینده آستان قدس رضوی در شهرستان کلات صورت گرفته است.
جریان سیلاب دیشب در شهرستان کلات علاوه بر انسداد برخی راههای روستایی و فرعی موجب آبگرفتگی 70 منزل مسکونی و سیل بردگی پنج دستگاه خودرو در شهر کلات شد.

**تعدادی از استادان دانشگاه فردوسی به مناطق سیلزده اعزام شدند
مدیر دفتر ریاست و روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد گفت که تعدادی از استادان متخصص این دانشگاه با حضور در مناطق سیلزده جنوب کشور به بررسی و تبادل نظر با دانشگاهیان دانشگاه شهید چمران اهواز پرداختند.
عادل سپهر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ضمن ابراز همدردی با هموطنان آسیب ‌دیده در سیل اخیر کشور افزود: اعضای این گروه را دکتر صنایعی نژاد استاد گروه مهندسی علوم آب، دکتر بنی هاشمی دبیر شورای راهبردی مدیریت سبز دانشگاه و استاد گروه علوم مهندسی عمران و دکتر سلمان ساکت رئیس مرکز آثار و مفاخر دانشگاه فردوسی مشهد تشکیل می دهند.

** ساکنان پنج روستای سربیشه به مکان امن منتقل شدند
فرماندار سربیشه گفت: ساکنان پنج روستای این شهرستان تاکنون برای پیشگیری از وقوع حوادث ناشی از سیلاب به محل امن منتقل شده اند.
محمدجواد فلاحی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بارندگی هایی که از شب گذشته شروع شد و به صورت مقطعی امروز نیز ادامه دارد، باعث ورود سیل به محدوده وسیعی از دشت درح شده ولی خسارت انسانی نداشته است.
وی گفت: علاوه بر روستاهای خاکک و چاه خزاعی بخش درح که شب گذشته اهالی آن جابه جا شده بودند، 12 خانوار در روستای وحدت آباد، 13 خانوار در روستای نیزه آب و هشت خانوار چاه صباغ هم امروز به محل امن انتقال یافتند.
فرماندار سربیشه با بیان اینکه هنوز خسارت های دقیقی از سیل برآورده نشده است افزود: امروز برق سه روستا نیز قطع شد که با تلاش نیروهای امدادی شرکت توزیع نیروی برق وصل شده است.
وی با تاکید بر اینکه اولویت فعلی مباحث انسانی است اظهار داشت: تلفات دامی ناشی از سیل نیز در هیچ نقطه ای از شهرستان هنوز گزارش نشده است.
فلاحی گفت: ممکن است برخی سدهای خاکی در روستاها نیز بر اثر سیل شکسته باشند ولی هنوز آمار دقیقی از این موارد گزارش نشده است.
وی یادآور شد: فعلا محور سربیشه – ماهیرود و حسین آباد به سمت طبس مسینا بر اثر طغیان رودخانه مسدود است.

** برخی مدارس خراسان جنوبی روز دوشنبه تعطیل است
مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: با توجه به بررسی نقشه های هواشناسی و احتمال وقوع بارش های سنگین مدارس شهرستان های نهبندان، درمیان و زیرکوه فردا (دوشنبه) در تمامی مقاطع تحصیلی تعطیل است.
محمدعلی واقعی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مدارس روستایی و عشایری منطقه یخ آب و چاه مسافر بخش دستگران شهرستان طبس نیز فردا تعطیل خواهد بود.
وی افزود: تمامی مدارس ابتدایی و پیش دبستانی های روستایی شهرستان فردوس فردا (دوشنبه) تعطیل است.
مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: اگر در سایر شهرستان ها نیز تعطیلی مدارس اعلام شد تا ساعت 20 امشب اطلاع رسانی انجام می شود.
بارش رگباری و شدید باران و احتمال وقوع سیلاب امروز نیز برخی مدارس خراسان جنوبی در 11 شهرستان استان را تعطیل کرد.

10 پرواز فرودگاه بین المللی بندرعباس لغو شد
مدیرکل فرودگاه هرمزگان از لغو 10 پرواز روز یکشنبه فرودگاه بین المللی بندرعباس به علت پدیده رعد و برق خبر داد.
محمود بنی امانی در جمع خبرنگاران افزود: پدیده رعد و برق بر سایر فرودگاه های هرمزگان تاثیری نداشته است و تمام فرودگاه‌های استان و جزیره های خلیج فارس به طور کامل آماده و عملیاتی هستند.
وی با اشاره به آمادگی فرودگاه‌های هرمزگان برای برقراری پروازهای امدادی، بیان داشت: فرودگاه میناب به صورت آماده باش قرار دارد تا در صورت نیاز با استقرار ماشین های سیار، به مناطقی همچون رودان و سیری که فرودگاه ندارند، خدمت ‌رسانی کند.
مدیرکل فرودگاه هرمزگان یادآورشد: با توجه به تمهیداتی که در پاییز سال گذشته با همکاری ستاد مدیریت بحران، استانداری و راه و شهرسازی درباره مدیریت پل‌ ها و خور‌ها اتخاذ شد و همچنین زهکشی کانال‌ ها و مدیریت راه آب‌ها، فرودگاه‌ های هرمزگان اکنون با خطر آب گرفتگی مواجه نیستند.
فرودگاه بین ‌المللی بندرعباس روزانه با 40 سورتی پرواز رفت و برگشت بیشترین تعداد پروازها را در هرمزگان به خود اختصاص داده و دارای حدود 19 مسیر پروازی داخلی و 2 مسیر پروازی خارجی است.

  • نویسنده : ناب خبر
  • منبع خبر : ایرنا