حضور فعال جهانی محیط‌ زیست روح تازه‌ای به تظاهرات لندن دمید
حضور فعال جهانی محیط‌ زیست روح تازه‌ای به تظاهرات لندن دمید
حضور دانش‌آموز 16 ساله سوئدی که به برجسته‌ترین چهره جهانی مبارزه برای حفظ محیط‌ زیست تبدیل‌ شده، در هفتمین روز متولی تظاهرات چند هزار نفری پایتخت انگلیس، روح تازه‌ای به این جنبش دمیده است.

به گزارش ناب خبر،گرتا تونبرگ روز یکشنبه خطاب به تظاهرکنندگان که با کف زدن‌های طولانی و شعار ‘دوستت داریم’ از وی استقبال کردند تصریح کرد که اقدام آن‌ها تأثیر قابل‌توجهی را گذاشته است.
او افزود: بحران اقلیمی دهه‌ها مورد کم‌توجهی قرار گرفته است و دولتمردان از زیر بار مسئولیت آن شانه خالی کرده‌اند. اما ما مبارزه برای آینده‌ای بهتر و حفاظت از این سیاره را ادامه خواهیم داد.
تونبرگ هفته گذشته هم در تظاهرات مشابهی در ایتالیا شرکت و سپس با پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان ملاقات کرد.
او دو سال پیش برای اولین در اعتراض به تغییرات اقلیمی، در مقابل پارلمان سوئد تحصن کرد و پس‌ از آن گفته می‌شود هر هفته نزدیک به 70 هزار دانش‌آموز در سراسر جهان در اعتراض به همین مساله دست به تظاهرات می‌زنند.
فعالان محیط‌ زیست از دوشنبه گذشته پنج نقطه پرتردد شهر از جمله مقابل پارلمان را قرق کرده، روی خیابان، ساختمان‌ها و متروی شهر در حمایت از محیط ‌زیست شعارنویسی کرده و شب‌ها را در چادرهایی که وسط خیابان علم کرده‌اند استراحت می‌کنند.
پلیس لندن با 200 نیروی کمکی از پاسگاه‌های شهرهای اطراف لندن، در تلاش است تا تظاهرات را به یک نقطه محدود و از گسترش بی‌نظمی در شهر جلوگیری کند، اما تاکنون موفق نبوده است.
براساس آخرین گزارش‌ها تا ساعت 7 بعدازظهر به‌وقت محلی، 963 معترض دستگیر و 40 نفر محاکمه شده‌اند.
پیش‌تر گفته شد که معترضان قصد دارند تا برای مذاکره با شهردار لندن و بهره‌برداری سیاسی پس از یک هفته اعتراض، تنفس اعلام کنند اما صحت این خبر هنوز تائید نشده است. درعین‌حال یکی از معترضان تصریح کرد که آن‌ها برای جلوگیری از ورود نمایندگان به داخل پارلمان برنامه‌ریزی کرده‌اند.
پارلمان انگلیس از روز سه‌شنبه پس از پایان تعطیلات عید پاک بازگشایی خواهد شد و نمایندگان قرار است بلافاصله درباره خروج از بن‌بست برگزیت بحث و رایزنی کنند.
گروه قیام علیه انقراض به‌عنوان برگزارکننده اصلی و رهبری این تظاهرات سه درخواست اصلی دارد: از دولت می‌خواهد که درباره تغییرات آب و هوایی حقیقت را بگوید؛ سطح آلایندگی‌های ناشی از گاز سمی دی‌اکسید کربن تا سال 2025 میلادی به صفر برساند و یک گروه از شهروندان نیز بر این فرآیند نظارت کند.
آن‌ها می‌گویند که تا رسیدن به درخواست‌های خود دست از تظاهرات برنخواهند داشت.
لارچ مکسی یکی از فعالان محیط‌ زیست به خبرنگاران گفت: قطعاً تنفسی در کار نخواهد بود. برای روز سه‌شنبه نقاط راهبردی شهر را هدف قرار داده‌ایم تا بیشترین اخلال اقتصادی را وارد کنیم. در همین حال روی پارلمان توقف نمایندگان از ورود به داخل ساختمان متمرکز خواهیم شد.
«کرسیدا دیک» رئیس پلیس لندن تظاهرات روزهای گذشته در لندن را محکوم کرده و آن را یک ‘اخلال عذاب‌آور’ می‌داند.
وی می‌گوید: در طول 36 سال خدمت در اداره پلیس، سابقه نداشته که تنها در یک عملیات 750 تن بازداشت شوند. ‘این نشان می‌دهد که ما تا چه اندازه مصمم هستیم اما این وضعیت روی توان ما تأثیر گذاشته و برای بسیاری از مردم لندن عذاب‌آور بوده است’.
مأموران پلیس البته جمعه گذشته موفق شدند تا قایق صورتی‌رنگ بزرگی که توسط فعالان محیط‌زیست در میدان آکسفورد در قلب لندن نصب‌شده بود را خارج کنند. این قایق به نام خانم «برتا کاسیریس» از فعالان محیط‌ زیست نام‌گذاری شده و به‌ عنوان سکویی برای سخنرانی معترضان در روزهای گذشته مورداستفاده قرار می‌گرفت.
پلیس هنوز موفق نشده است تا تعداد زیاد معترضانی که در سرتاسر خیابان آکسفورد را قرق کرده‌اند متفرق کند. برخی تصاویر منتشرشده در رسانه‌ها نشان می‌دهد که مأموران پلیس، دست و پای معترضان را گرفته و با خشونت به داخل خودروهای ون می‌اندازند. درهمین حال، برخی گزارش‌ها از احتمال ورود ارتش برای پایان دادن زوری به تظاهرات فعالان محیط‌ زیست حکایت دارد.
معترضان شرط کرده‌اند اگر صادق خان شهردار لندن درخواست آن‌ها را اجابت کند، دست از اعتراض برمی‌دارند، با این ‌حال شهرداری لندن تاکنون واکنش به این مساله نشان نداده است.

  • نویسنده : ناب خبر
  • منبع خبر : ایرنا