اردوغان خواهان تشکیل کارگروه با آمریکا در مورد موشک های اس ۴۰۰ شد
اردوغان خواهان تشکیل کارگروه با آمریکا در مورد موشک های اس ۴۰۰ شد
رئیس جمهوری ترکیه روز چهارشنبه در تماس تلفنی با دونالد ترامپ همتای آمریکا خود خواستار تشکیل یک کار گروه برای تامین دسترسی آنکارا به سامانه موشکی اس ۴۰۰ روسیه شده است.

به گزارش ناب خبر به نقل از رویترز، «فخرالدین آلتون» مدیر ارتباطات دولت آنکارا گفت، رئیس جمهوری مجددا با تماس تلفنی با ترامپ بر نیاز امنیت ملی ترکیه بر داشتن موشک های اس ۴۰۰ تاکید کرد.

آلتون در پیامی توییتری افزود، در این تماس تلفنی دو رهبر بر داشتن یک نشست مشترک در حاشیه نشست جی ۲۰ در ژاپن به توافق رسیدند.

پیش از این «خلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه در پاسخ به هشدار آمریکا برای توقف برنامه های جنگنده های اف ۳۵ ترکیه به شبکه “هابرترک” گفت، آنکارا تا کنون هیچ اولتیماتومی از طرف واشنگتن دریافت نکرده است.

«جود دیر» سخنگوی کاخ سفید در بیانیه ای در روز گذشته چهارشنبه گفت، ترامپ و اردوغان در تماس تلفنی در مورد برخی از مسائل دوجانبه از جمله تصمیم ترکیه برای خرید سامانه موشکی اس ۴۰۰ به گفت و گو پرداختند.

روسیه و ترکیه در اواخر سال ۲۰۱۷ توافقی به ارزش ۲.۵ میلیارد دلار برای فروش چهار سامانه اس ۴۰۰ به امضاء رساندند. انتظار می رود که اولین تحویل موشک های اس ۴۰۰ روسیه به ترکیه در جولای (تیر- مرداد) سال جاری انجام شود.

روابط آنکارا با واشنگتن در ماه‌های گذشته بر سر تصمیم ترکیه در خصوص خرید سامانه‌های روسی اس-۴۰۰ خدشه‌دار شده و مقامات آمریکایی پیش از این نیز تهدید کرده بودند در صورت ادامه اصرار آنکارا بر خرید این سامانه‌ها، فناوری تولید جنگنده‌های اف-۳۵ را از این کشور خارج خواهند کرد، تحویل این جنگنده‌ها به ترکیه نیز متوقف شده و تولیدکنندگان ترکیه‌ای از برنامه تولید مشترک این جنگنده‌ها حذف خواهند شد.

آمریکا معتقد است که چنین اقدامی در چارچوب ساختار دفاعی غرب نیست و تهدیدی برای جنگنده‌های اف-۳۵ خواهد بود. ترکیه قصد دارد این نوع از جنگنده را از آمریکا خریداری کند.

هراس آمریکا و سایر کشورهای عضو ناتو این است که رهگیری جنگنده های اف ۳۵ در رادارهای سیستم دفاع موشکی اس-۴۰۰ وارد شده و توانایی این جنگ‌افزار در مقابله با روسیه کاهش خواهد یافت.

  • نویسنده : ناب خبر