بیمارستان سینایکی از بیمارستان های با شاخص مرگ و میر بسیار پایین در میان  بیمارستان های استان خوزستان می باشد
بیمارستان سینایکی از بیمارستان های با شاخص مرگ و میر بسیار پایین در میان  بیمارستان های استان خوزستان می باشد
مجید باوی گفت: در بخش های بستری بیمارستان سینای شهرستان کارون در سه ماهه اول از میزان مراجعه 3294نفر بیمار بستری فقط 60 نفر فوتی داشتیم که شاخص زیر دو درصد (1/8%)را نشان میدهد.

به گزارش ناب خبر؛ مجید باوی مدیر بیمارستان سینای شهرستان کارون در گفتگو با خبرنگار ناب خبر با بیان اینکه در 4 سال گذشته هیچ گونه مرگ مادری نداشتیم گفت: موردی که در یکماهه اخیر برای مادر 17 ساله که به بیمارستان سینا مراجعه کرده بود اتفاق افتاد، وی زایمان طبیعی داشتند و نوزاد سالم در بیمارستان به دنیا آمد اما به دلیل خون ریزی شدید، کادر پزشکی بیمارستان تشخیص دادند که جهت مدوا و ادامه درمان با سطح هوشیاری بالا به بیمارستان امام اعزام شود و قریب 8 روز در بیمارستان امام تحت مراقبت های ویژه بودند و متاسفانه فوت شدند که جزو آمار بیمارستان سینا محسوب نشد.

وی افزود: شاخص مرگ و میر نوزادان نیز در بخش مراقبت های ویژه نوزادان (NICU )از نرخ کشوری و جهانی کمتر است که حضور پزشکان فوق تخصص نوزادان مقیم و کادر درمانی و مراقبتی توانمند در بخش مذکور از عوامل مهم در این موفقیت می باشد . با توجه به شرایط فرهنگی و بومی شهرستان کارون و تعداد موالید بالا در بخش زنان و زایمان این بیمارستان میزان مرگ و میر نوزادان در بخش NICU 4/9 %است.

مدیر بیمارستان سینا خاطرنشان کرد: در بخش اطفال در 3 ماهه اخیر هیچ گونه فوتی نداشتیم و همه بیمارانی که به بخش اطفال بیمارستان سینا مراجعه کردند با بهبودی کامل مرخص شدند.

وی با بیان اینکه در بخش های اورژانس، سی سی یو، و عفونی که شاخص های ورودی و مهم بیمارستان را نشان میدهد گفت: از نظر میزان مرگ و میر در بخش اورژانس 0/9 درصد و در بخش سی سی یو 0/9درصد و در بخش عفونی 0/5 درصد است که زیر یک درصد را نشان می دهد که شاخص بسیار مهمی برای میزان مرگ و میر در یک بیمارستان است.

باوی گفت: بیمارستان سینا یکی از مراکز پیشگام در برنامه ملی ترویج زایمان طبیعی می باشد به طوریکه میزان  زایمان طبیعی در زایشگاه این بیمارستان 69 درصد و میزان زایمان های سزارین 31 درصد است که 20درصد ازمراجعین سزارین ما سزارین تکراری هستند بدین معنا که برای بار دوم به بیمارستان سینا مراجعه کردند و بار اول در مکان های دیگر سزارین شدند.

مجید باوی افزود: در بخش های بستری بیمارستان سینا در سه ماهه اول از میزان مراجعه 3294نفر بیمار بستری فقط 60 نفر فوتی داشتیم که شاخص زیر دو درصد (1/8%)را نشان میدهد.

وی خاطرنشان کرد: عده ای از مسئولین آماری از مرگ و میر بیمارستان سینا را اعلام می کنند که هیچ گونه پایه و اساس منطقی ندارد و این آمارها ، صحیح و واقعی نمی باشد.

وی عنوان کرد: از سال 88 توانستیم لوح دوستدار مادر را بر اساس شاخص های اعتبار بخشی بیمارستان دریافت و تا کنون این لوح را برای بیمارستان حفظ کنیم . به این دلیل که موفق به کسب امتیاز اعتباربخشی بالای 90 %در این بخش طی سال های مذکور شده ایم. قابل ذکر است در حال حاضر معتبرترین ابزار سنجش کیفیت خدمات بهداشتی و درمانی ارزیابی بیمارستان ها بر اساس استانداردهای اعتباربخشی ملی بیمارستان ها می باشد .

باوی افزود: بیمارستان سینا در چند سال گذشته کارنامه درخشانی در این خصوص داشته به نحوی که رتبه اول اعتباربخشی بین بیمارستان های دولتی دانشگاه علوم پزشکی اهواز و رتبه سوم در بین کلیه بیمارستان های مذکور را داشته است قطعا این مهم با مدیریت مدبرانه مدیران ارشد و تلاش شبانه روزی و دلسوزانه کارکنان تحقق یافته است.همچنین از دیگر شاخص های مهم در این خصوص میزان رضایتمندی 75 درصدی بیماران و همراهان در سال 98 می باشد که گواهی دیگر برکیفیت و مطلوبیت خدمات ارایه شده در این بیمارستان می باشد.

مدیر بیمارستان سینای شهرستان کارون عنوان کرد: محورهای توسعه بیمارستان با توجه به پیگیری هایی که ریاست محترم بیمارستان و دانشگاه انجام دادند بخش های اتاق عمل و بخش زنان در حال بازسازی،بهسازی و زیباسازی هست که به طور شبانه روزی این کار صورت می گیرد.

وی با بیان اینکه در بخش زنان بالاترین امتیاز اعتباربخشی در بین کلیه بلوک های زایمان بیمارستان های دانشگاه را کسب کردیم گفت: در بحث LDR بخش زنان که یک بخش بسیار ویژه است ، پروژه کلنگ زنی آن زده شد و در حال حاضر کارهای توسعه و زیر بنایی آن در حال اجرا می باشد.

باوی با اشاره به بخش جراحی قدیم بیمارستان سینا که به دلایلی بیش از 5 سال متروکه شده بود گفت: بخش جراحی قدیم نیز در حال تعمیر،بازسازی و بهسازی آن هستیم که در 2 ماه آینده راه اندازی می شود.

وی با بیان اینکه گله مندی بسیاری از مردم شهرستان کارون از وجود اورژانس بیمارستان سینا است که ساختار فیزیکی آن مناسب اورژانس نیست و مردم ناراضی هستند بیان کرد: ما با راه اندازی بخش جدید اورژانس جدید که 73 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در زیربنای بالای 2400 متر به عنوان بزرگترین اورژانس در استان خوزستان شناخته می شود در صدد آن هستیم تا پایان سال به همت دانشگاه راه اندازی و افتتاح شود.

مدیر بیمارستان سینا ادامه داد: با توجه به پیگیری هایی که شد با همت ریاست بیمارستان توانستیم بخش عمده ای از تجهیزات اورژانس جدید را بالغ بر 70 درصد آن را تهیه کنیم ، اما نیازمند به تجهیزات و دستگاههای پیشرفته از جمله سیتی اسکن برای بیمارستان هستیم که مهم و ضروری است و با توجه به قول و وعده ای که برخی نمایندگان مجلس و مسئولین تا کنون دادند این امر محقق نشده است و بیماران مجبور می شوند به بیمارستان های دیگری مراجعه کنند .

باوی با بیان اینکه بیمارستان با کمبود آمبولانس مواجه است و برای اعزام بیماران مشکل داریم گفت: نیاز است که 2 آمبولانس به صورت شبانه روز در بیمارستان مستقر شوند تا بتوانیم در این حوزه به مردم شهرستان کارون خدمت قابل قبولی را ارائه نماییم.