هیچ کشوری قادر به ایجاد فاصله میان دو ملت ایران و عراق نیست
هیچ کشوری قادر به ایجاد فاصله میان دو ملت ایران و عراق نیست
روحانی در پایان سفر سه روزه به عراق در بدو ورود به تهران این سفر را نقطه عطف روابط دو کشور توصیف و ابراز امیدواری کرد: این سفر زمینه ساز توسعه و گسترش روایط به نفع دو ملت و منطقه باشد.

رئیس جمهور در گفتگو با خبرگزاری صدا وسیما افزود: در مذاکرات دو جانبه تاکید شد که روابط صمیمانه دو کشور به گونه ای طرح ریزی شود که این رابطه در مراحل بعد با پیوستن کشورهای دیگر به روابط سه و چند جانبه تبدیل شود.
رئیس جمهور گفت :در زمینه مسائل امنیتی و منطقه هم تفاهم بسیار خوبی انجام شد و نظرات بسیار نزدیکی در این زمینه داشتیم همچنین یک بیانیه مشترک مهمی از سوی دو کشور صادر شد و اسناد مهمی به امضا رسید .
وی با بیان اینکه در این سفر پذیرایی دولت و ملت عراق حائز اهمیت بود افزود :در این سفر با همه چهره های سیاسی و مقامات عالی رتبه دیدار و گفتگو انجام شد همچنین با تجار و بازرگانان دیدار بسیار خوبی داشتم و با نخبگان و سران عشایر در بغداد و کربلا دیدار و گفتگو کردیم.
وی افزود: در این دیدار ها مسایل مهمی همچون مسائل مرزی مطرح شد و دو طرف بر معاهده سال ۱۹۷۵ و توافق برای لایروبی اروند رود تاکید کردند رودخانه ای که برای مردم خوزستان اهمیت ویژه ای دارد .
اقای روحانی با بیان اینکه در جریان مذاکرات توافق شد تا به منظور توسعه گردشگری صدور روادید برای گردشگران دو کشور رایگان شود گفت:عراق سالانه ۳ میلیون گردشگر به ایران می فرستد و ایران هم سالانه بیش از ۲ میلیون گردشگر به عراق اعزام می کند و موضوع گردشکری از نظر فرهنگی ،اقتصادی و سیاسی برای دو کشور حائز اهمیت است .
وی افزود: در این سفر دو طرف توافق کردند تا مذاکره کاهش و یا حذف تعرفه برخی اقلام را آغاز کنند ،همچنین در مورد تاسیس شهرک های صنعتی مشترک بین دو کشور و مبادله انرژی توافقات بسیار خوبی انجام شد .
رئیس جمهور، عراق را نخستین مرکز صادرات کالاهای ایرانی توصیف کرد و افزود :در همین راستا برای تسهیل فعالیت تجار دو کشور توافق شد تا صدور ویزا نسبت به گذشته تسهیل شود چراکه نقش فعالان اقتصادی و تولید کنندگان ایرانی در عراق برای تثبیت روابط تجاری بسیار مهم است .
وی افزود: در زمینه صادرات خدمات فنی و مهندسی برای تسهیل امور فعالان این بخش توافق شد همچنین توافق گردید تا به منظور تسهیل در روابط بانکی در بسیاری از موارد پول ملی دو کشور مبادله شود.
اقای روحانی گفت: این برکاتی بود که در این سفر نصیب دو کشور شد و نشاطی که در مواجه با مردم عراق دیدیم حاکی از روابط گرم و عمیق میان دو ملت است.