خوزستانی‌ها خواستار کمک دیگر استان‌ها
خوزستانی‌ها خواستار کمک دیگر استان‌ها
خوزستان هنوز غرق در آب است و بیش از باران، آبگرفتگی معابر و خانه‌ها، زندگی مردم را مختل کرده است.

به گزارش ناب خبر،به نقل از خبرگزاری صداوسیما ،دو روز پس از باران، اهواز هنوز غرق در آب
بيش از بارش باران آبگرفتگي معابر و خانه ها، زندگي مردم را مختل کرده است. به طوري که امروز هم مدارس همه مقاطع تحصيلي شهرهاي اهواز و کارون تعطيل است.

شهروندان در محاصره آب‌های پس از باران
جمعی از شهروندان آبادان و خرمشهر همچنان در محاصره آب‌های پس از باران مانده اند.
گزارش خبرنگاران ما از سطح شهر حاکیست، مشکلات آبگرفتگی پس از باران و جاری شدن فاضلاب همچنان در برخی مناطق آبادان و خرمشهر با شدت و ضعف ادامه دارد.
آبگرفتگی در کوی ولیعصر، کوی ذوالفقاری، سده و جمشیدآباد در آبادان و در کوی سوم خرداد، کوی بهروز و کوی نیرو به قدری است که رفت و آمد مردم در این مناطق را با مشکل مواجه کرده است.
در برخی محله ها، شهروندان حتی نمی‌توانند از خانه هایشان خارج شوند و در برخی کوچه‌ها نیز آبی که به داخل منازل نفوذ کرده بود همچنان خارج نشده است.
شماری از شهروندان که آب به خانه هایشان نفوذ کرده در تماس با تحریریه خبر درخواست کمک می‌کنند.

 

رئیس کل دادگستری خوزستان گفت: پیگیری خواهیم کرد تا خسارت‌هایی که بر اثر آبگرفتگی به خانه‌ها و وسایل مردم وارد شده است با کمک استانداری خوزستان محاسبه و پرداخت شود.
حجت الاسلام صادق مرادی افزود:اولین دغدغه مردم و خواسته ما این است که آب‌های جاری در سطح شهر و خانه‌های مردم فوری تخلیه شود.
وی ادامه داد:کنار مردم خواهیم بود تا زندگی آن‌ها به حالت عادی بازگردد و خانه‌هایشان به کمک گروه‌های جهادی و نیرو‌های بسیجی از آب و گل و لای خالی شود.
وی با بیان اینکه مثل بحث سیل باید دولت به مردم خسارت دیده کمک کند گفت: تا احقاق حق کامل مردمی که دچار خسارت شده‌اند کنار آن‌ها خواهیم بود.

 

ریزش زمین در بخشی از مرکز شهر اهواز
زمینِ بخشی ازمرکز شهر اهواز در خیابان سلمان فارسی ریزش کرد. این حادثه حوالی ساعت‌های پایانی سه شنبه ۲۶ آذر ماه به وقوع پیوست.
این حادثه در خیابان سلمان فارسی نبش خیابان شهید ادهم رخ داد و نیرو‌های عملیاتی و امدادی در محل حاضر شدند.
کارشناسان علت این حادثه را بررسی می کنند.
همچنین دوشنبه شب به علت بارندگی شدید یک واحد مسکونی ۲ طبقه در منطقه حصیر آباد اهواز ریزش کرد.

چه زماني آبگرفتگي در اهواز برطرف خواهد شد

مدارس ابتدایی نوبت عصر بندرعباس به علت آب گرفتگی معابر تعطیل شد.
مدارس شهرستان بستک در هرمزگان همه مقاطع امروز تعطیل اعلام شد.
مدارس نواحی یک و دو شهر کرمان، ماهان، چترود و عنبرآباد در همه مقاطع تحصیلی امروز تعطیل است.
فاضلاب اهواز نیازمند بیش از ۱۱ میلیارد تومان اعتبار
استاندار خوزستان گفت: برای اجرای طرح جامع فاضلاب اهواز نیاز به بیش از ۱۱ میلیارد تومان اعتبار است.
غلامرضا شریعتی در گفتگو ویژه خبری شبکه خوزستان: در اجرای طرح فاضلاب اهواز ایستگاه‌های مختلف پمپاژ طراحی تا آب‌ها را جمع آوری کند.
وی اظهارداشت: همچنین برای شهرستان کارون نیز به دنبال طراحی و اجرای طرح فاضلاب هستیم تا این مشکلات حل شود.
استاندار خوزستان تاکید کرد: برای اجرای این طرح‌ها با چند سرمایه گذار وارد گفتگو شدیم و نیاز است برای حل مشکلات فاضلاب و اجرای طرح سیستم فاضلاب در سطح ملی به یاری استان بیایند.
وی با اشاره به اقدامات جهت حل مشکل آبگرفتگی در منازل و معابر شهرستان‌های اهواز و کارون اظهارداشت: دو ستاد در این شهرستان‌ها با حضور دستگاه‌های مربوطه مستقر تا در امر کمک رسانی‌ها تسریع شود که در شهرستان اهواز معاون عمرانی استانداری در شهرداری اهواز استقرار و مسئولیت و نظارت بر روند کمک رسانی به شهروندان را بر عهده دارد.
شهردار اهواز نیز در این گفتگو از انجام و طراحی تکمیلی سیستم جمع آوری آب‌های سطحی در این شهر خبر داد و گفت: برای اجرای این طرح نیازمند اعتیارات ملی هستیم، ولی در حد بضاعت مالی خود برای تسریع در این کار تلاش می‌کنیم.
موسی شاعری افزود: اگر طرح سیستم فاضلاب اهواز حل بشود عمده مشکلات آبگرفتگی در این کلانشهر حل می‌شود.
وی بیان کرد: در بارندگی دو روز گذشته تمامی نیرو‌های شهرداری حضوری فعال برای کمک به شهروندان داشتند که نمونه آن رهسازی ۲۷۰ نفر گرفتار در آب و خارج سازی بیش از ۲۰۰ خودرو از آب توسط آتش نشانی است.
حجت الاسلام محمد صادق مرادی، رئیس کل دادگستری خوزستان نیز در ارتباط تلفنی با گفتگو ویژه خبری شبکه خوزستان با اشاره و تاکید رئیس قوه قضائیه برای پیگیری حل مشکلات فاضلاب کوت عبدالله گفت: دستگاه قضایی استان به جدیت پگیر حل مشکلات فاضلاب خواهد بود.

۲۸۵ میلیارد ریال اعتبار برای راه‌های روستایی خوزستان
۲۸۵ میلیارد ریال اعتبار برای بازسازی راه‌های روستایی سیل زده خوزستان از سوی شرکت ملی نفت ایران اختصاص یافت.
مدیر کل راه و شهرسازی خوزستان با اشاره به امضای تفاهمنامه با شرکت ملی نفت ۲۸۵ میلیارد ریال اعتبار برای راه‌های روستایی خوزستانایران گفت: بر اساس تفاهمنامه شرکت ملی نفت ایران و اداره کل راه و شهرسازی خوزستان ۲۸۵ میلیارد ریال اعتبار برای بازسازی راه‌های مناطق روستایی سیل زده اختصاص یافت.
رضا رضایی افزود: مدیریت نظارت بر طرح‌های عمرانی مناطق نفت خیز شرکت ملی نفت ایران در این تفاهمنامه متعهد شده است که در بهسازی ۱۳ طرح راه روستایی در شهرستان دشت آزادگان کمک کند.
وی ادامه داد: تامین اعتبار این ۱۳ طرح در قالب برنامه مدون ۵ ساله در هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران مطرح شده و به تصویب رسیده است.
به گفته رضایی، این تفاهم نامه با هدف مشارکت شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در بهسازی جاده‌های روستایی خوزستان که در جریان سیلاب گذشته این استان دچار آسیب شدند، امضا شد.

  • نویسنده : ناب خبر
  • منبع خبر : ایرنا