مدارس کدام استان‌ها فردا تعطیل است؟
مدارس کدام استان‌ها فردا تعطیل است؟
در پی بروز پدیده وارونگی هوا و بالا رفتن میزان آلاینده‌های جوی هوای برخی استان‌های کشور به وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس رسیده است که این امر باعث تعطیلی مدارس شده است.

به گزارش ناب خبر،در چند روز گذشته و در پی بروز پدیده وارونگی هوا و بالا رفتن میزان آلاینده‌های جوی هوای برخی استان‌های کشور به وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس رسیده است که این امر باعث شد کمیته اضطرار آلودگی هوا روز گذشته تمام مدارس استان تهران را تعطیل اعلام کند.

مدارس تهران تا پایان هفته تعطیل شد

در همین حال؛ معاون عمرانی استانداری تهران از تعطیلی مدارس استان تهران در تمامی مقاطع تحصیلی به‌جز شهرستان‌های فیروزکوه، دماوند تا پایان هفته جاری خبر داد.

محمد تقی‌زاده با اشاره به شرایط پایدار جوی و  تشدید آلودگی هوای تهران، کمیته اضطرار آلودگی هوا تصمیماتی برای روزهای آتی در نظر گرفته است.

وی تصریح کرد: بر همین اساس تمام مهدهای کودک، پیش‌دبستانی‌ها و مدارس در تمام مقاطع تحصیلی در استان تهران به جزء  شهرستانهای فیروزکوه، دماوند از روز (دوشنبه دو تا چهارشنبه 4 دی) ، تا پایان هفته تعطیل خواهند بود.

معاون عمرانی استانداری تهران همچنین به توقف فعالیت معادن شن و ماسه تا اطلاع ثانوی تاکید کرد.

همچنین طرح زوج و فرد از درب منازل آغاز می‌شود و پلیس راهور نیز با خودروهای دودزا برخورد می‌کند؛ کامیون‌ها حق تردد در شهر را ندارند

تعطیلی دانشگاه‌ها و مدارس البرز 

در همین حال، معاون ‌‌عمرانی استاندار‌ البرز گفت: به علت تداوم آلودگی هوا تمامی کلاس‌های آموزشی  دانشگاه‌ها، مهدهای کودک، مراکز پیش‌دبستانی و تمام مدارس البرز به جز بخش آسارا و شهرستان طالقان روز دوشنبه دوم دی ‌ماه تعطیل است.

علی درویش‌پور  در گفت و گو با خبرنگار تسنیم در کرج اظهار داشت: به دنبال استمرار وضعیت آلودگی هوا در استان البرز مدارس این استان فردا در  همه مقاطع تعطیل است.

وی افزود: مدارس شهرستان طالقان و بخش آسارا فردا در همه مقاطع دایر است.

معاون استاندار البرز با بیان اینکه  مدارس مقاطع  دیگر در همه شهرستان‌های البرز دایر است، بیان کرد: افراد مسن و دارای بیماری به شدت از تردد در معابر عمومی پرهیز کنند و توصیه های پزشکی را جدی بگیرند.

مدارس ارومیه برای روز دوم تعطیل شد

مدارس شهرستان ارومیه برای روز دوم نیز تعطیل شد که طی اعلامیه‌ای از سوی اداره کل آموزش و پرورش آذربایجان غربی ابلاغ شد.

پیرو تصمیم کارگروه ویژه آلودگی هوا مبنی بر ادامه وجود آلایندگی‌های جوی و پایداری هوا، با هدف مقابله و کاهش آلایندگی‌ها شهرستان ارومیه به شرح زیر تعطیل اعلام شد: تمامی مدارس نواحی یک و دو ارومیه، بخش انزل، نازلو، صومای برادوست و سیلوانا و آموزشگاه‌های علمی آزاد و زبان‌های خارجی دارای مجوز از آموزش و پرورش به جز امتحانات نهایی و هماهنگ استانی مدارس آموزش از راه دور و بزرگ‌سالان فردا دوشنبه دوم دی ماه 98 در نوبت صبح و بعد از ظهر تعطیل اعلام می‌شود.

مدارس تبریز فردا برای سومین روز متوالی تعطیل است

اداره کل مدیریت بحران و کارگروه اضطراری کاهش آلودگی هوا اعلام کرده بود که مدارس تبریز یکشنبه و دوشنبه به علت آلودگی هوا تعطیل خواهد بود که این تعطیلی، برای سومین روز متوالی است.

هوای تبریز جمعه، شنبه و یکشنبه در وضعیت ناسالم قرار داشت و به‌دلیل تداوم پایداری هوا این وضعیت ادامه خواه داشت، لذا با تصمیم مدیران استان، مدارس تبریز و 2 شهر که از شنبه آغاز شده، فردا هم در شیف صبح و ظهر به‌دلیل آلودگی هوا تعطیل خواهد بود.

هنربر، مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان شرقی توضیح داد: با تصمیم کارگروه اضطراری کاهش آلودگی هوا، با توجه به پایدار بودن وضعیت جوی شهر تبریز و به منظور پیشگیری از افزایش آلایندگی، روز دوشنبه هم مدارس شهرهای تبریز، سردرود و باسمنج در تمامی مقاطع تحصیلی، تعطیل خواهد بود.

بر اساس آخرین آمار مرکز سنجش کیفی هوا اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی  شاخص کیفی هوای کلانشهر تبریز (میانگین 24 ساعت گذشته) بر اساس پارامتر ذرات کمتر از 2.5 میکرون نزدیک به 140 بوده و وضعیت هوا ناسالم  برای گروه‌های حساس است و به مرز ناسالمی برای عموم نزدیک می‌شود.

شاخص کیفی هوا (AQI) یا شاخص آلودگی هوا (PSI) نیز معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر منوکسید کربن، دی اکسیدگوگرد، ترکیبات نیتروژن‌دار، ازون و ذرات معلق (ذرات کوچک‌تر از 10 میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از 2.5 میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف هستند، تبدیل به یک عدد بدون واحد کرده و وضعیت آلودگی هوا را سطوح مختلف نمایش می‌دهد.

بر‌اساس شاخص آلودگی هوا، این شاخص از صفر تا 50 هوای پاک، 51 تا 100 هوای سالم، 101 تا 150 ناسالم برای گروه‌های حساس، 151 تا 200 ناسالم برای عموم، 201 تا 300 بسیار ناسالم، 301 تا 500 خطرناک است.

با این حساب وضعیت لحظه‌ای آلودگی هوای تبریز نزدیک به 140 است، ناسالم است و مردم از خروج غیرضروری از منازل خودداری کنند.

تعطیلی 2 روزه تمامی مدارس کاشان 

همچنین عباس ارغوانی، رئیس اداره هواشناسی شهرستان کاشان در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در کاشان، ضمن اشاره به تداوم آلایندگی هوا اظهار داشت: بر اساس تداوم آلودگی هوا و جلسه کمیته اضطرار آلودگی هوای شهرستان کاشان مقرر شد تا تمامی مقاطع تحصیلی فردا و پس فردا تعطیل باشند.

وی با بیان اینکه گروه‌های حساس و عموم شهروندان از تردد غیرضروری خودداری کنند، افزود: سارمندان، بیماران ریوی و کودکان تا حد امکان در منزل بمانند و عموم مردم نیز از تردد غیرضروری خودداری کنند.

رئیس اداره هواشناسی شهرستان کاشان با بیان اینکه برای روزهای آتی نیز در موقع مجلس تصمیم‌گیری انجام می‌شود، ابراز داشت: تعطیلی مدارس بدین معنی است که عموم مردم از تردد غیرضروری خودداری کرده و گروه‌های حساس نیز در منزل بمانند.

  • نویسنده : ناب خبر
  • منبع خبر : تسنیم