راز جدایی کالدرون از پرسپولیس
راز جدایی کالدرون از پرسپولیس
ستاره چشم‌رنگی آرژانتین ۹۰ آیا به دنبال جدایی است؟

به گزارش ناب خبر،می گویند کالدرون احتمالا یک دست کت و شلوار و کراوات قرمز دارد که از آرژانتین آورده اما واقعیت این است که پیرمرد چشمرنگی برای ما درس های زیادی از زندگی، صداقت و حرفه ای گری آورده که باید در ذهن بسپاریم و عمل کنیم.

پیرمرد و دریا

اتفاقا خوب یادم هست آرژانتین 90 را. آرژانتینی که از قضا در آن عاشق «مارادونا» ، «کانی گیا» ، «گویی گوچه ها» و «کالدرون» بودم. هر کدام بنا به دلایلی. مارادونا چون مارادونا بود و «کانی گیا» را چون مثل سورخ پوستها بی قاعده حمله ور می شد و دروازه‌ها را فتح می کرد.گل های او به برزیل و ایتالیا دیوانه کننده بودند. «گوی گوچه ها» را چون از روی نیمکت آمد و درون دروازه آرژانتین غوغا کرد و کالدرون را بخاطر سبک بازی و هوش بالایش در قامت شماره 6.

کالدرون را با همان چشم های رنگی و موهای فر بلند ستون بهترین تیم جام می دانستم و معتقد بودم او می جنگد تا مارادونا شعبده کنند و «کانی گیا» و «بروچگا» گل بزنند.
دوشنبه شب که پیرمرد آرژانتینی از پنالتی سوخته در فینال نود و حمایت زیر پوستی داور از آلمان ها می گفت تمام آن صحنه ها چون فیلم های صامت از جلوی چشمانم رژه رفتند. اتفاقا چقدر کالدرون هنوز شبیه آن روزهایش باقی مانده. اگرچه چهره اش تغییر کرده و از موهای فر بلندش خبری نیست اما چشمانش و مرامش هنوز همان است. این بار در قامت سرمربی می جنگد تا تیمش جلو رود.

نمی خواهم از او اسطوره ای بسازم که البته او هم در آخر حرف هایش گفت بدون پول و حقوق به ایران باز نخواهد گشت. می خواهم از معرفتش بگویم که صادقانه آمد و گفت که مانند سرمربی تیم ملی و چون استراماچونی تیم را در بدترین زمان ممکن رها نکرده و تنها ایستاده و با مشکلات جنگیده تا به ایستگاه مناسبی تیم را برساند. کالدرون به استراماچونی حق می دهد و البته تاکید دارد که بخاطر مسئولیت پذیری که از خانواده 11 نفره اش به ارث برده پای تعهدش ایستاده و حالا نوبت طرف مقابل است که معرفت و تعهدش را ثابت کند.

طعنه آمیز اینکه در تمام زمانی که او از بدرفتاری ها و کج عهدی ها در پرسپولیس می گفت یک لحظه آن لبخند زیر پوستی از لبانش نرفت و کاملا با آرامش حرف هایش را زد. چرا ؟ چون تا آخرین توانش پای تیم و تعهدش مانده و بهانه ای دست هیچ کسی نداده است. او با آن همه افتخار و تجربه و گرانقیمت بودنش برف پارو کرده، دروازه را هل داده، زمین را خط کشی کرده و از جیب خودش قیف و سایر وسایل تمرین را خریده تا کار در تیم لنگ نماد و این در حالی است که برخی سرمربیان وطنی و غیر وطنی سر تمرین باد در دماغ انداخته و دست به سیاه و سفید نمی زنند.

برای مایی که در روزگاری سر می کنیم که در فوتبال دورویی و پنهانکاری ابزار موفقیت خیلی هاست وقتی او صادقانه و بی واهمه می گوید که دنبال خرید استنلی و دیاباته بوده چقدر شوق انگیز بود و جدید. او ساده دلانه بازیکنان رقیبان را ستایش می کرد و تاکتیک ذهنی اش را برای استفاده از همه بازیکانش رو می کرد. خیلی با طعنه می گویند کالدرون احتمالا همان یک دست کت و شلوار و کراوات قرمز را دارد که با خود از کشورش آورده اما واقعیت این است که پیرمرد چشم رنگی زحمت کش برای ما درس های زیادی از زندگی ، صداقت و حرفه ای گری آورده که باید در ذهن بسپاریم و عمل کنیم.

کالدرون شاید برود و دیگر برنگردد ولی سخت کوشی و معرفت و تربیت او برای همیشه در ذهن ما خواهد ماند. درست مثل حسرت همان پنالتی واضحی که در محوطه جریمه آلمانها در فینال جام جهانی 90 روی او انجام شد و«ادگاردو کودسال» مکزیکی نخواست ببیند تا ما اشک های ماردونا و کالدرون را ارزشمند تر از قهرمانی آلمان ها بدانیم.

جواد رستم زاده

  • نویسنده : ناب خبر