ساخت ماشین برداشت گل زعفران در مدت ۶ ساعت
ساخت ماشین برداشت گل زعفران در مدت ۶ ساعت
محققان کشور اخیرا ماشین برداشت گل زعفران را عرضه کردند که قادر است در مدت ۶ ساعت، یک مزرعه ۳ هکتاری را برداشت کند.

به گزارش ناب خبر، ساخت ماشینی که قادر به برداشت گل زعفران در مدت ۶ ساعت است،در حالی که تاکنون برداشت گل زعفران دستی و زمان‌بر بوده است، محققان اخیرا ماشین برداشت این محصول را عرضه کردند که قادر است در مدت ۶ ساعت، یک مزرعه ۳ هکتاری را برداشت کند.

جواد نعمتی، مجری طرح در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه از سال ۱۳۹۴ طراحی و ساخت ماشین برداشت گل زعفران را در دستور کار قرار دادیم، گفت: مکانیزاسیون کردن محصول زعفران یکی از دغدغه‌های این حوزه بوده است و ما با اجرای این طرح و سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته، امیدواریم تا ۳ سال آینده این ماشین به تجاری‌سازی برسد.

وی به عملکرد این ماشین اشاره کرد و با بیان اینکه این دستگاه برداشت ردیفی خواهد داشت، خاطر نشان کرد: این دستگاه قادر است روزانه ۳ هکتار گل زعفران را برداشت کند، منوط به اینکه کاشت پیاز زعفران به صورت ردیفی کاشته شده باشد.

نعمتی با بیان اینکه کاشت و برداشت گل زعفران در کشور به صورت دستی بوده است، یادآور شد: برداشت دستی گل زعفران موجب کاهش عملکرد می‌شود، ضمن آنکه هزینه‌بر و زمان‌بر است، ولی با برداشت ردیفی در زمان و هزینه صرفه‌جویی می‌شود.

به گفته وی، این ماشین قادر است در یک مزرعه ۳ هکتاری به مدت ۶ ساعت گل‌های زعفران را برداشت کند و این در حالی است که برداشت دستی یک مزرعه با وسعت ۳ هکتار به ۱۰ روز زمان با حداقل ۱۰ نفر نیروی انسانی نیاز دارد.

وی از امضای قراردادی برای تولید صنعتی این ماشین خبر داد و یادآور شد: با سرمایه‌گذاری این شرکت قادر خواهیم در مدت ۳ سال آینده کل نیاز کشور را برآورده کنیم.

حسن چهل‌امیران از سرمایه‌گذاران این طرح نیز در گفت‌وگو با ایسنا حجم این قرارداد سرمایه‌گذاری را یک میلیارد تومان ذکر کرد و گفت: ماشین گل زعفران یکی از نیازهای کشور است؛ چراکه کشاورزان این حوزه با مشقات زیادی مجبور هستند صبح بسیار زود اقدام به چیدن گل‌های زعفران کنند.

وی با بیان اینکه کشاورزان یکی یکی با دست گل‌های زعفران را می‌چینند، اظهار کرد: از این رو محدودیت‌هایی در کشت و برداشت این گیاه در کشور وجود داشت و این امر موجب افزایش قیمت نهایی زعفران در کشور می‌شد، ولی با ساخت این ماشین سرعت برداشت گل زعفران و همچنین میزان سطح زیر کشت بیشتر خواهد شد.

  • نویسنده : ناب خبر
  • منبع خبر : ایسنا