رهگیری خدمات ارائه شده به بیمه شدگان کشور با حذف دفترچه کاغذی
رهگیری خدمات ارائه شده به بیمه شدگان کشور با حذف دفترچه کاغذی
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: با حذف دفترچه کاغذی، امکان رهگیری اطلاعات و خدمات ارائه شده به بیمه شدگان سراسر کشور مهیا می‌شود.

به گزارش ناب خبر،طاهر موهبتی، مدیرعامل سازمان بیمه سلامت در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به نسخه نویسی الکترونیکی اظهار کرد: یکی از موضوعات مهم در سازمان بیمه سلامت، حذف تدریجی دفترچه‌های کاغذی بیمه و کاهش کاربرد آن است و این کار از طریق اجرای طرح استحقاق سنجی انجام می‌شود؛ سرویس بر خط استحقاق سنجی درمان، با استعلام بر خط اطلاعات هویتی بیمه شدگان و همچنین افراد مراجعه کننده به بانک‌های اطلاعاتی صندوق‌های بیمه گر انجام می‌شود و این اقدامات باعث حذف یا کاهش کاربرد دفترچه‌های کاغذی بیمه می‌شود.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ادامه داد: سامانه رسیدگی الکترونیکی اسناد بستری در بیمه سلامت تولید و به صورت پایلوت در استان اصفهان اجرا می‌شود و زیرساخت‌های آن برای استقرار در تمامی استان‌های کشور تا پایان سال در سازمان بیمه سلامت فراهم شده است.

موهبتی افزود: رسیدگی الکترونیکی به اسناد در بیش از ۴۰۰ بیمارستان عملیاتی شده است و بر اساس برنامه ریزی‌های انجام گرفته تا پایان سال، در تمامی بیمارستان‌های دولتی و دانشگاهی اسناد به صورت الکترونیکی ارسال و بررسی می‌شوند.

او ادامه داد: رسیدگی الکترونیکی به اسناد بیمارستان باعث می‌شود زمان بررسی از ۳ ماه به کمتر از ۳۰ روز کاهش یابد و راه اندازی سامانه رسیدگی الکترونیکی اسناد بستری باعث صرفه جویی ۸۵ درصدی در مصرف کاغذ می‌شود.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: بیمه سلامت در راستای استقرار بند ج ماده ۷۰ برنامه ششم، پایگاه برخط بیمه شده را با هدف مدیریت منابع و ارتقا کیفیت خدمات و همچنین توسعه پوشش بیمه‌ای تمام افراد به یک جامعه راه اندازی کرده است که بر اساس قانون این سامانه با هدف خرید تجهیزات پردازشی شبکه مورد بهره برداری قرار گرفته است.

موهبتی بیان کرد: با حذف دفترچه کاغذی از طریق استحقاق سنجی و ارزیابی وسیع، امکان رهگیری اطلاعات و خدمات ارائه شده به بیمه شدگان در مراکز درمانی و بیمارستان‌های سراسر کشور مهیا می‌شود و این کار باعث ارتقا کارایی، بهره وری، کنترل و نظارت بر امور مختلف خواهد شد.

او افزود: پرداخت و دریافت مالی بیمار در یک فرایند کاملا شفاف با استفاده از سرویس استحقاق سنجی انجام می‌شود و در حال حاضر این نوع خدمت در ۶۰۵ بیمارستان دولتی و ۱۰ هزار داروخانه طرف قرارداد با بیمه سلامت انجام می‌شود، همچنین این طرح در زمان تایید دارو‌های گران قیمت استفاده می‌شود و بیش از ۲ هزار مطب در از سرویس استحقاق سنجی هنگام نسخه نویسی الکترونیکی بهره می‌برند.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: طرح استحقاق سنجی تا پایان سال ۱۴۰۰ در تمام خدمات درمانی ارائه دهنده خدمات سرپایی انجام می‌شود.

  • نویسنده : ناب خبر
  • منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان