مواجهه با عواقب سهمگین اقتصادی در صورت بازگشایی زودرس مشاغل
مواجهه با عواقب سهمگین اقتصادی در صورت بازگشایی زودرس مشاغل
معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه اگر بازگشایی زودرس منجر به شیوع بیماری شود اثر آن بر اقتصاد سهمگین‌‌تر از وضعیت فعلی خواهد بود، گفت: ۳۷۱ هزار و ۵۰۰ نفر از اصناف و مشاغل مختلف وارد سامانه ما شده اند و دستورالعمل فعالیت خود را دریافت کرده‌‌اند.

به گزارش ناب خبر،دکتر ایرج حریرچی در گفتگوی ویدئوکنفرانسی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه یکی از مبانی اصلی طرح فاصله‌‌گذاری اجتماعی، علاوه بر حفظ سلامت مردم، ملاحظات اقتصادی است، اظهار کرد: درحال حاضر در دو جبهه اصلی مبارزه با تحریم و کرونا درحال نبرد هستیم.

وی افزود: تنها موضوعی که همه اقتصاددان‌‌ها در خصوص آن با یکدیگر اتفاق نظر داشته‌‌اند این است که اگر فقط خود اقتصاد را در نظر بگیریم و بازگشایی زودرس منجر به شیوع بیماری و تعطیلی دوباره شود اثر آن بر اقتصاد سهمگین‌‌تر از وضعیت فعلی خواهد بود بنابراین معیار اول ما در بازگشایی‌ها مسائل بهداشتی درمانی است.

حریرچی در خصوص ثبت‌‌نام صنوف در سامانه وزارت بهداشت تصریح کرد: تا به امروز 371 هزار و 500 نفر از اصناف و مشاغل مختلف وارد سامانه ما شده‌‌اند و دستورالعمل مربوط به فعالیت خود را دریافت کرده‌‌اند که این دستورالعمل‌‌ها جامع است و برای 12 هزار شغلی که داریم 98 پروتکل تدوین شده است و موراد مشکل‌‌دار توسط مردم باید به سامانه سجام اعلام شود.

وی اضافه کرد: تا آخر اردیبهشت پیش‌‌بینی صعودی شدن بیماری را نداریم مگر اینکه اتفاق غیرمترقبه‌‌ای بیفتد.

مدت زمان انتظار برای تولید واکسن حداقل 18 ماه است

حریرچی با بیان اینکه حداقل تا 18 ماه افق روشنی درباره ساخت دارو و واکسن برای کرونا وجود ندارد، یادآور شد: بهترین داروی ضدویروس اختصاصی، برای از بین بردن یک ویروس حدود 40 تا 50 درصد موثر است. مواردی که در فضای مجازی در مورد داروی کرونا گفته می‌شد، غیرتخصصی است. یکی از داروهایی که خیلی سروصدا کرد می‌تواند حداقل یک روز از طول مدت بستری را کم کند.

وی افزود: علم ما در مورد این ویروس بسیار کم است و اظهار نظرها به علت نقص علمی در جهان است. باید چند هدف را در این زمینه تعقیب کنیم. بیماری زایی و مرگ و میر ویروس باید کاهش پیدا کند و این بیماری زایی باید در حدی باشد که سیستم بهداشت و درمان کشور از لحاظ نیرو و تخت پاسخ‌گوی مردم باشد و تحلیل نرود و اثرات اقتصادی و اجتماعی آن باید به حداقل برسد.

نزولی شدن ابتلا و مرگ‌‌ومیر در اکثر استان‌‌های کشور

معاون وزیر بهداشت در خصوص شروع کرونا در کشور خاطرنشان کرد: شواهدی وجود دارد که ویروس کرونا در بهمن‌‌ماه احتمالاً در چند استان بوده است و علائم آن قابل تشخیص نبوده است اما پس از طی دوره کمون تشخیص داده شد و روزنامه گاردین دیروز منتشر کرد که کشور انگلیس با آن سطح بالای بهداشتی و درمانی کل موارد مرگ و میر را از آمار مبتلایان حذف می‌‌کنند! ما در منطقه خود و در بین کشورهای دیگر جزو شفاف‌‌ترین کشورها هستیم اما کار ما نیز ممکن است نواقصی داشته باشد.

وی ادامه داد: در اکثر استان‌های کشور ما منحنی ابتلا و مرگ و میر نزولی شده است، اگرچه در بعضی استان‌ها افزایش شیوع داریم که شدید نیست. پیش‌بینی‌ها این بوده که اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت بیماری رو به کاهش باشد، اما به معنای آن نیست که بیماری صفر شود. این مسئله به تغییرات رفتار و تغییرات آب و هوایی بستگی دارد، زیرا گفته می‌‌شود این ویروس نیز مانند آنفلوانزا به سرما وابسته است. این تصور درست نیست که کشورها بدون کشف دارو، کشف واکسن یا تغییر قابل توجه در ویروس بتوانند این ویروس را از بین ببرند. مگر این‌که اکثر مردم ایمن شده باشند که آن هم در فاصله زمانی کوتاه مدت حاصل نخواهد شد.

اهمیت تست‌‌های الایزا و مزیت‌‌های آن نسبت به PCR

وی در خصوص تست‌‌های الایزا اظهار کرد: این تست‌‌ها و تست رپید توان تولید داخلی دارند اما باید پس از گذراندن آزمایش‌‌های لازم برای عموم استفاده شود. میزان استفاده از این تست‌‌ها بستگی به میزان شیوع کرونا در جامعه و درصد رسیدن به ایمنی جمعی دارد و کمک می‌‌کند افراد را برای بازگشت به کار شناسایی کنیم. تست‌‌های PCR و تست‌‌های مبتنی بر ویروس در بار اول 30 درصد توان تشخیصی دارند و در نمونه‌‌گیری‌‌های بعدی این درصد به 60 درصد می‌‌رسد که علت آن سخت بودن نمونه‌‌گیری از ته حلق و ویژگی ویروس است اما حسن آزمایش‌‌های سرولوژیک این است که افراد مبتلایی که کم‌‌علامت و بی‌‌علامت هستند را نیز افتراق می‌‌دهد؛ اولویت اول برای استفاده از این تست‌‌ها افرادی هستند که بیشتر در معرض خطرند و یا در محل‌‌هایی کار می‌‌کنند که آلودگی به هر دلیلی بیشتر از سایر مکان‌‌هاست.

عجله‌‌ای برای بازگشایی مدارس و دانشگاه‌‌ها نداریم

وی با بیان اینکه عجله‌‌ای در بازگشایی مدارس نداریم، گفت: هر اقدامی که انجام می‌‌شود 5 تا 10 روز آینده اثرات آن در موارد ابتلا مشخص می‌‌شود و حدود 20 روز بعد میزان بستری و از یک ماه بعد میزان مرگ ومیر ناشی از این اقدامات مداخله‌‌ای مشخص می‌‌شود. ابتدا باید برای بازگشایی تدریجی مشاغل ارزیابی کافی داشته باشیم.

حریرچی تأکید کرد: خطرناکترین افراد برای انتقال بیماری، افراد جوان کم علامت یا بی‌‌علامت هستند زیرا کسی که بستری می‌‌شود ایزوله است اما کسی که فکر می‌‌کند مبتلا نیست در سطح جامعه ناخودآگاه گردش دارد و دیگران را مبتلا می‌‌کند؛ بنابراین دانشگاه‌‌ها اگر بازگشایی شوند از تمام شهرهای آلوده افراد در خوابگاه‌‌ها و کلاس‌‌ها تجمع می‌‌یابند و بنابراین نگرانی نسبت به شیوع آن وجود دارد و آموزش مجازی در این زمینه به ما کمک زیادی خواهد کرد.

تعدیل نیروی بیمارستان‌‌های خصوصی به دلیل کرونا

معاون کل وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی مبنی بر اخراج پرستاران از بیمارستان‌های خصوصی بیان کرد: بخش خصوصی در تمام دنیا تابع ملاحظات اقتصادی خاص خود است. در بسیاری از کشورها، بخش خصوصی تعداد قابل توجهی از کارکنان را تعلیق کرده‌اند و برای آن متاسفیم. در این زمینه قانون کار حاکم است و در مورد به کارگیری و عدم به کارگیری و بیمه بی‌کاری وزارت رفاه باید اقدام کند.

وی افزود: وزارت بهداشت در این زمینه نظارت بهداشتی و درمانی را برعهده دارد و نمی‌تواند در مورد اشتغال آنها دخالت کند. حال حاضر انتظار می‌رود که متولیان بیمارستان‌های خصوصی در زمان سختی با پرسنل مدارا کنند و عدم به کارگیری و پایان کار باید به صفر یا حداقل برسد البته این نکته را باید مدنظر قرار داد که بیمارستان‌‌های خصوصی قبل از کرونا نیز در چند روز قبل از عید تعطیل می‌‌شدند و فقط خدمات اورژانسی ارائه می‌‌دادند بنابراین خسارت اندکی به این بیمارستان‌‌ها وارد شده است.

توصیه به استفاده از ماسک خانگی 

وی در خصوص استفاده از ماسکN95 یادآور شد: استفاده از ماسک ان 95 حتی برای موارد غیربستری نیز نیازی نیست و در سطح عموم جامعه نیازی به استفاده از ماسک وجود ندارد. استفاده از ماسک معمولی برای بیماران مبتلا به کرونا و مراقبت‌‌کنندگان از این افراد ضروری است و توصیه سازمان بهداشت جهانی این است که از ماسک‌‌های خانگی که هزینه کمتری دارد استفاده شود و وزارت بهداشت راهنمای نحوه تهیه این ماسک‌‌ها را منتشر کرده است.

  • نویسنده : ناب خبر
  • منبع خبر : تسنیم