تداوم مداخلات آمریکا در روند تشکیل دولت جدید عراق
تداوم مداخلات آمریکا در روند تشکیل دولت جدید عراق
رسانه‌های عراقی متن نامه‌ منتسب به سفیر آمریکا در بغداد را منتشر کرده‌اند که دخالت آشکار واشنگتن در امور داخلی و تشکیل دولت جدید مصطفی الکاظمی را نشان می‌دهد.

به گزارش ناب خبر،به نقل از سومریه نیوز، نامه‌ای منتسب به «متیو تولر» سفیر آمریکا در بغداد در رسانه‌های عراقی منتشر شده است که دخالت آشکار واشنگتن در امور داخلی این کشور را نشان می‌دهد.

انتشار این نامه در آستانه رای اعتماد به کابینه مصطفی الکاظمی در پارلمان عراق واکنش جریان‌های سیاسی را به دنبال داشته است.

در این نامه آمده است: «آمریکا نیاز مبرم و گسترده‌ای به تشکیل دولت مصطفی الکاظمی دارد و باید هرگونه نقاط ضعف یا امتیازدهی در انتخاب وزیران با توجه به شرایط وحشتناکی که پیش روی عراق است، نادیده گرفته شود. دولت پیشبرد امور عادل عبدالمهدی فلج و ناتوان از برخورد با بسیاری از مشکلات پیش روی عراق است. ما به عنوان دوستان و شرکای شما در طول ۱۷ سال اخیر، بسیار نگران هستیم که اگر توافق درباره دولت مصطفی الکاظمی صورت نگیرد، پیامد‌ها برای عراق در قالب دولت و ملت عراق ویرانگر خواهد بود. اگر این دولت تشکیل شود، تمام تلاش خود را برای کمک به عراق جهت مقابله با مشکلات آینده بکار خواهیم بست».

در مقابل، نوری المالکی، رئیس ائتلاف دولت قانون با اشاره به اینکه نامه‌ای از «طرفی که ادعا می‌کند وابسته» به سفیر آمریکاست، دریافت کرده است، در توئیتی نوشت: «اگر این نامه جعلی باشد، آن را نادیده می‌گیرم…، اما اگر درست باشد، باید بگویم که عراق دارای مردانی است که برای منافع عراق و ملت آن ارزش قائل هستند و دخالت در امور داخلی خود را نمی‌پذیریم و این امر از وظایف دیپلماتیک سفیر نیست».

محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق اعلام کرد جلسه رای اعتماد به کابینه جدید عصر (چهارشنبه) برگزار خواهد شد.

پیش از این و در زمان نامزدی عدنان الزرفی برای تصدی نخست وزیری نیز سفیر آمریکا در بغداد در نامه‌ای تهدید آمیز و مداخله جویانه گفته بود این آخرین فرصت برای عراق است و رای ندادن به وی عواقب جدی به دنبال خواهد داشت.

شکاف سیاسی به وجود آمده پس از استعفای عادل عبدالمهدی از نخست وزیری عراق باعث شده تا آمریکا که مجبور به خارج کردن نیرو‌های خود از عراق و ترک این کشور شده ضمن افزایش دخالت‌های خود در امور داخلی این کشور، با انتقال تروریست‌های داعش و حمایت مادی و تسلیحاتی آنان امنیت عراق را بر هم بزند تا بهانه‌ای برای ماندن در این کشور پیدا کند.

  • نویسنده : ناب خبر