جزئیات رای محکومیت مدیران وقت بانک سرمایه
جزئیات رای محکومیت مدیران وقت بانک سرمایه
سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری سه شنبه (۱۶ اردیبهشت) جزئیات رای محکومیت ۷ نفر از مدیران وقت بانک سرمایه و صندوق ذخیره فرهنگیان را اعلام کرد.

به گزارش ناب خبر،غلامحسین اسماعیلی در ادامه بیست و پنجمین نشست خبری خود درباره نتیجه بررسی‌های ۵۰۰ هیئت کارشناسی که قرار بود وضعیت زندانیان را بررسی کنند اظهار کرد: این هیئت‌ها در ۱۵ روز گذشته با کار جهادی و شبانه‌روزی تمام پرونده‌های زندانیان در حال مرخصی و برخی زندانیان موجود در زندان را به‌صورت دقیق و کارشناسی مورد بررسی قرار دادند و بر اساس نوع جرم و میزان مجازات و میزان باقی‌مانده مجازات و نحوه رفتار در زمان حبس و مرخصی، برای یکایک این زندانیان تصمیمات کارشناسی گرفته شده است.

وی افزود: جمعیتی که به مرخصی رفتند، ۱۱۴ هزار و ۱۹۳ نفر هستند و پرونده همه این افراد و تعدادی دیگر از زندانیان مورد بررسی قرار گرفت که یک اقدام بسیار مؤثر در ارتباط با زندانیان بود. در اجرای سیاست‌های کاهش جمعیت کیفری و سیاست حبس‌زدایی در سال گذشته، بیش از ۱۰۶ هزار حکم مجازات جایگزین حبس توسط همکاران ما در سراسر ایران صادر شده است.

وی افزود: همان‌طور که قبلاً گفتیم، مبارزه با مفاسد اقتصادی اولویت اصلی ماست و تا زمانی که فساد وجود داشته باشد، مبارزه قاطع و بی‌امان با مفسدان بدون هیچ ملاحظه‌ای ادامه خواهد داشت، بر همین اساس چهار خبر در ارتباط با مبارزه با مفاسد اقتصادی در اردیبهشت امسال را اعلام می‌کنم.

اسماعیلی اضافه کرد: امروز همزمان با برگزاری این نشست در شعبه اول ویژه رسیدگی به پرونده‌های اخلالگران اقتصادی، ۲۱ نفر از متهمان اخلال در نظام ارزی کشور که با خرید و فروش غیرمجاز ارز و خرید و فروش به‌صورت فردایی باعث اخلال در نظام ارزی کشور شده بودند، محاکمه شدند. این متهمان هر کدام در قالب چهار گروه فعالیت می‌کردند و در مجموع بیش از ۴۸ میلیون دلار ارز توسط این متهمان خرید و فروش شده بود.

سخنگوی قوه قضائیه به صدور رأی محکومیت هفت نفر دیگر از متهمان بانک سرمایه و صندوق ذخیره فرهنگیان اشاره کرد و گفت: تقارن این محکومیت با هفته معلم هدیه‌ای از ناحیه قوه قضائیه به این قشر عزیز است. در این ارتباط محمدرضا خانی مدیرعامل وقت بانک سرمایه به‌جرم مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی به‌صورت عمده به تحمل ۲۰ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق، محرومیت دائم از خدمات دولتی و پرداخت جزای نقدی به‌مبلغ ۶۴۰ هزار یورو و ۶ میلیارد و ۷۲۳ میلیون ریال، همچنین یاسر ضیایی قائم‌مقام وقت بانک سرمایه به‌جرم مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی به‌صورت عمده به تحمل ۱۵ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق، محرومیت از خدمات دولتی و ضبط مجموعاً ۵۲ میلیارد ریال وجوه حاصل از جرم، خیرالله بیرانوند مدیرعامل وقت بانک سرمایه به‌جرم مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی به تحمل ۱۵ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق و محرومیت دائم از خدمات دولتی، بهمن خادم عضو هیئت مدیره بانک سرمایه به‌جرم مشارکت در نظام اقتصادی به تحمل ۵ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق، محرومیت دائم از خدمات دولتی و ضبط مبلغ ۹۶۰ میلیون ریال، مهرداد باقری عضو هیئت مدیره به‌جرم مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی به ۵ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و محرومیت دائم از خدمات دولتی و پرویز احمدی مدیرعامل وقت بانک سرمایه به ۵ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و محرومیت دائم از خدمات و مشاغل دولتی و علیرضا حیدرآبادی‌پور به‌جرم مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی به‌صورت غیابی به تحمل ۱۲ سال حبس تعزیری، محرومیت دائم از خدمات دولتی و جزای نقدی به‌مبلغ ۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال محکوم شدند.

وی گفت: در پرونده امامی و ۲۰ نفر دیگر نیز اخیراً کیفرخواست صادر شده و به‌زودی محاکمه می‌شوند و پرونده ۲۰ نفر نیز به دادگاه کیفری ۲ ارسال شده است.

  • نویسنده : ناب خبر