طرح ایران مهارت در ۱۲۰ مدرسه استان بوشهر اجرا شد
طرح ایران مهارت در ۱۲۰ مدرسه استان بوشهر اجرا شد
مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان بوشهر گفت: طرح ایران مهارت با هدف توانمندسازی دانش‌آموزان براساس خلاقیت‌های آنان در ۱۲۰ مدرسه این استان اجرا شده‌است.

به گزارش ناب خبر،عبدالمجید دراهکی روز یکشنبه در نشست با معاون آموزشی متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان بوشهر افزود: در طرح ایران مهارت ۵۰۰ حرفه مهارتی تدوین شده‌است که براساس ظرفیت مدرسه‌ها و نیاز بازار کار ۲۵۰ حرفه آموزشی از این طرح در این استان اجرایی می‌شود.

وی بیان کرد: فنی و حرفه‌ای در تلاش است با ارایه آموزش‌های فنی متناسب با نیاز بازار کار و ظرفیت‌های درونی دانش‌آموزان زمینه اشتغال را برای آینده آنها مهیا سازد.

دراهکی با اشاره به نقش هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش در توسعه اشتغال گفت: رشته‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش از ضرورت‌های آموزش و پرورش است که مجموعه فنی و حرفه‌ای برای اجرای کارهای عملی دانش‌آموزان کنار آموزش و پروش خواهد بود.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای بوشهر افزایش ظرفیت کارگاه‌های این اداره‌کل را با وجود مربیان مجرب برای توسعه مهارت‌آموزی و توانمندسازی دانش‌آموزان مورد تاکید قرار داد.

وی ادامه داد: دانش‌آموزان می‌توانند با یادگیری و مهارت‌آموزی زمینه ایجاد اشتغال در آینده را برای خود رقم بزنند و با در دست داشتن گواهینامه فنی و حرفه‌ای پشتوانه‌ای برای اشتغال داشته باشند.

معاون آموزش متوسطه اداره آموزش و پرورش استان بوشهر گفت: دانش سیال امروز، توسعه فراگیر تکنولوژی و تغییرات سریع در عرصه علم و فناوری در جهان، نیازمند ساختن نسلی کارآمد و با مهارت برای آینده‌ است.

حسین درتاج ادامه داد: مهارت‌آموزی درنظام‌های آموزشی پیشرفته جایگاه ویژه‌ای دارد زیرا تنها آموزش سطحی منابع درسی به دانش‌آموزان نمی‌تواند آنان را برای زندگی آینده آماده کند.

وی افزود: طرح ملی ایران مهارت برای دانش‌آموزان مقطع متوسطه دوره اول و دوم با هدف آموزش مهارت‌های کسب و کار و آشنایی با رشته های فنی و حرفه‌ای است که در سال تحصیلی گذشته برای بیش از پنج هزار دانش‌آموز به اجرا درآمده و در سال جاری هم بصورت جدی دنبال خواهد شد.

درتاج، توسعه و تقویت فرهنگ کار، شناسایی استعدادهای مهارتی دانش‌آموزان و کمک به هدایت تحصیلی آنان، کارآفرینی و ارتباط بین آموزش رسمی و غیر رسمی در دوره اول متوسطه را از اهداف اجرای این طرح در سطح استان بوشهر دانست.

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پروش استان بوشهر اضافه کرد: دانش‌آموزان با مهارت‌آموزی می‌توانند به درک عمیق تری از آموخته‌های خود دست یابند و برای ساختن آینده‌ای بهتر با توجه به نقش مهم کارآفرینی در جامعه آماده شوند.

  • نویسنده : ناب خبر
  • منبع خبر : ایرنا