پوتین شرایط وام دولتی روسیه به ونزوئلا را تسهیل کرد
پوتین شرایط وام دولتی روسیه به ونزوئلا را تسهیل کرد
رئیس جمهوری روسیه پروتکل الحاقی به موافقت نامه اعطای وام دولتی چهار میلیارد دلاری روسیه به ونزوئلا را امضا کرد که بر اساس آن شرایط بازپرداخت وام تسهیل می شود.

به گزارش ناب خبر،ونزوئلا تا روز هشتم اوت سال ۲۰۱۸ که پروتکل امضا شد، ۳ میلیارد و ۱۱۸ میلیون و ۴۲۳ هزار دلار به روسیه قرض داشت.

روسیه با برنامه زمانی بازپرداخت بدهی ونزوئلا به این کشور موافقت کرد و به این ترتیب آخرین قسط بدهی ونزوئلا به روسیه شامل ۳۴۲ میلیون و ۱۴۷ هزار و ۳۷۳ هزار دلار در روز ۳۰ ماه سپتامبر سال ۲۰۲۶ بازپرداخت خواهد شد.

علاوه بر آن در پروتکل، ساز و کاری پیش بینی شده است که بازپرداخت بدهی ازسوی ونزوئلا تضمین می شود.

بهره وام روسیه به ونزوئلا سالانه ۷/۴ درصد است.

روسیه سال‌هاست که میلیاردها دلار در قالب وام و سرمایه‌گذاری در حمایت از دولت هوگو چاوز و سپس نیکلاس مادورو ، رؤسای جمهور سابق و کنونی ونزوئلا از سال ۲۰۰۶ به این کشور اعطاء کرده است.

این درحالی است که آمریکا و بسیاری از کشورهای اروپایی، خوان گوایدو، رئیس جمهور خودخوانده ونزوئلا را به ­عنوان رئیس جمهور دولت موقت به رسمیت شناخته‌اند.

با این حال با توجه به وخامت اوضاع اقتصادی ونزوئلا که نتیجه کشمکش ­های داخلی و فشارهای بین‌المللی به خصوص تحریم‌هایی که از سوی ایالات متحده بر این کشور وضع شده است به نظر می­ رسد رقم وام‌های اعطای روسیه به این کشور افزایش یابد.

وزیر امور خارجه روسیه اول ماه جاری در دیدار با همتای ونزوئلایی خود بر همبستگی کشورش با ونزوئلا برای مقابله با مداخله های خارجی که در راس آن آمریکا قرار دارد، تاکید کرد.

به گزارش وزارت امور خارجه روسیه، «سرگئی لاوروف» در دیدار با «خورخه‌ارئاسا» وزیر امور خارجه ونزوئلا با بیان اینکه ونزوئلا دوست دیرینه ما در آمریکای لاتین و در عرصه بین المللی است، اظهار کرد: ما مشارکت راهبردی با ونزوئلا را که بر اساس توافق ولادیمیر پوتین و نیکلاس مادورو روسای جمهوری روسیه و ونزوئلا گسترش می یابد ارج می نهیم.

  • نویسنده : ناب خبر