پکن از دستگیری شماری جاسوس تایوانی خبر داد
پکن از دستگیری شماری جاسوس تایوانی خبر داد
نیروهای امنیتی چین از دستگیری شمار زیادی جاسوس تایوانی طی عملیاتی تحت عنوان «تندر2020» خبر دادند.

به گزارش ناب خبر،چین روز یکشنبه از دستگیری شماری تایوانی که قصد جاسوسی به نفع هنگ کنگ را داشتند، خبر داد.

به نوشته «چاینامورنینگ پست» چین از خنثی سازی صدها عملیات جاسوسی و دستگیری گسترده جاسوسان تایوانی طی یک عملیات تحت عنوان «تندر ۲۰۲۰» خبر داد.

رسانه های دولتی چین نیز با محکوم کردن دولت تایوان اعلام کرده اند که اقدامات این جزیره علیه امنیت و ثبات در منطقه از زمان روی کار آمدن «تسای اینگ ون» رئیس جمهور تایوان از سال ۲۰۱۶ به این سو است. رسانه‌های چینی به جزئیات بیشتر این عملیات و شمار دقیق دستگیر شدگان هیچ اشاره‌ای نکردند.

نیروهای امنیتی چین سال گذشته نیز فردی به نام «لی منگ چو» تبعه تایوان را دستگیر و اعلام کردند که وی در این عملیات که قصد دخالت در امور هنگ کنگ را داشت. این شخص حین ورود به خاک چین از طریق هنگ کنگ از سوی نیروهای امنیتی دستگیر شد.

دولت تایوان نیز از دستگیری این شهروند خود ابراز نگرانی کرده و خواستار ارائه جزئیات بیشتری از این قضیه شد. ماموران امنیتی چین گفتند که هنگام دستگیری این فرد تعدادی عکس از رزمایشهای ارتش چین در «خلیج شنژن» و پوسترهای با شعارهای ضد چین از وی توقیف شد.

دولت چین طبق اصل چین واحد، تایوان را بخشی از سرزمین واحد چین و مواضع آمریکایی‌ها در قبال روابط با تایوان و فروش تسلیحات را مغایر با این اصل می‌داند. دولت‌های آمریکایی از سال ۱۹۷۹ روابط خود با تایوان را قطع و اعلام کردند که به اصل چین واحد پایبند هستند اما طی سال‌های اخیر به اقداماتی از قبیل فروش تسلیحات به تایوان دست زده‌اند.

وزارت دفاع تایوان چندی قبل در بحبوحه تنش با چین اخیرا قرارداد خرید ۶۶ جنگنده «اف-۱۶» از آمریکا منعقد کرد. (جزئیات بیشتر)

  • نویسنده : ناب خبر
  • منبع خبر : فارس