احتمال خسارت جبران‌ناپذیر در سیل خوزستان
احتمال خسارت جبران‌ناپذیر در سیل خوزستان
استاندار خوزستان گفت:اگر به شرایطی برسیم که بدون کنترل سیلاب را رهاسازی کنیم آن وقت خسارت های غیر قابل جبرانی در پی خواهد داشت.

به گزارش ناب خبر به نقل از روابط عمومی استانداری خوزستان،غلامرضا شریعتی عصر چهارشنبه در حاشیه بازدید از سدهای کرخه و دز اظهار کرد: اکنون سد دز از لحاظ ذخیره در بهترین شرایط قرار دازد و حجم خالی مخازن آن حداکثر 220 میلیون مترمکعب است.

وی افزود: برنامه ریزی بر این بوده که تا پایان اردیبهشت به سقف این میزان از حجم خالی در مخزن سد دز برسیم.

استاندار خوزستان تصریح کرد: بارش های اخیر شرایط را تغییر داده و با توجه به بارش های جدیدی که پیش بینی می شود، مجبور هستیم که حجم بیشتری از آب مخازن را خالی و شرایط سد را برای پذیرش سیلاب های جدید مهیا کنیم.

شریعتی بیان کرد: اگر سیلاب های جدید به سمت این رودخانه و سد بیاید و قبل از آن نتوانیم مخازن سد را خالی کنیم، مجبوریم همان سیلاب ها را مستقیم روانه رودخانه کنیم که تبعات بدی برای پایین دست خواهد داشت.

وی اضافه کرد: این رهاسازی ها نیز شاید نگرانی هایی ایجاد کند ولی این کار مدیریت شده و با برنامه است اما اگر به شرایطی برسیم که بدون کنترل سیلاب را رهاسازی کنیم آن وقت خسارت های غیر قابل جبرانی در پی خواهد داشت.

استاندار خوزستان خبر داد: از شب گذشته با مدیریت و برنامه ریزی های انجام شده ظرفیت خروجی سد دز را افزایش دادیم و در صورت نیاز باز آن را بیشتر خواهیم کرد.

شریعتی افزود: با اطلاع رسانی و مدیریت صحیح خود را برای سیلاب های آتی آماده می کنیم تا شرایط به نحوی کنترل شود که مسئله غیر قابل کنترلی پیش نیاید.

وی تصریح کرد: شرایط در حال حاضر نرمال است و تصمیم گیری های لازم انجام می شود.

استاندار خوزستان گفت: سد کرخه رقمی از حجم ذخیره آب را تجربه می کند که از زمان ساخت تاکنون بی سابقه بوده است.

شریعتی بیان کرد: در سد کرخه حداکثر بیش از 212 را تجریه نکرده که اکنون 219 است؛ سطح نرمال 220 و حداکثر نرمال هم 226 هست.

وی تأکید کرد: باید این شرایط را مدیریت کنیم و خیلی امکان ریسک نداریم ولی زمان و فرصت کافی برای برنامه ریزی و مدیریت وجود دارد.

استاندار خوزستان اظهار کرد: در پایین دست فیوز پلاک ها را آماده می کنیم و مردم و کشاورزان را قانع کردیم

شریعتی اضافه کرد: شرایطی فراهم خواهیم کرد که میزان خروجی از سد کرخه را به 800 تا 900 مترمکعب افزایش دهیم.

وی با تقدیر از همکاری مردم و لزوم توجه آنها به هشدارها گفت: امیدواریم که به لطف الهی و با هماهنگی همه دستگاه های انتظامی، نظامی، اجرایی و قضائی شرایطی را به نحوی مدیریت کنیم که مشکل خاصی پیش نیاید.

استاندار خوزستان در پایان با اعلام این مطلب که خسارت های وارد شده احتمالی به دلیل رهاسازی آب با برنامه ریزی جبران می شود، عنوان کرد: اگر مردم همکاری لازم را داشته باشند، دیگر در شرایط غیر قابل کنترل تصمیمات اجباری نخواهیم گرفت.

  • نویسنده : ناب خبر
  • منبع خبر : فارس