نظارت‌های ضروری آژانس در ایران ادامه می‌یابد
نظارت‌های ضروری آژانس در ایران ادامه می‌یابد
مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت که آژانس انرژی اتمی نظارت‌های ضروری در ایران را ادامه خواهد داد

به گزارش ناب خبر، رافائل گروسی  مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از ترک ایران در پیامی در توییتر با اشاره به سفر خود به ایران نوشت که رایزنی‌های فشرده به نتایج خوبی منجر شد.

وی در ادامه این پیام توییتری نوشت: «درک فنی موقتی حاصل شد. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به راستی‌آزمایی ضروری و نظارت در ایران ادامه می‌دهد.»

از سوی دیگر، گروسی روز یکشنبه در بازگشت از ایران به خبرنگاران در وین گفت: بر اساس این تفاهم فعالیت‌های ضروری نظارت و راستی آزمایی آژانس تا سه ماه ادامه پیدا می کند.

وی عنوان کرد که این تفاهم‌نامه از سوی دوطرف دائما مورد بررسی قرار خواهد گرفت تا درباره تعلیق یا تمدید آن تصمیم‌گیری شود.

به گفته مدیر کل اژانس بین‌المللی انرژی اتمی توافقنامه جامع پادمانی کمافی‌السابق اجرا خواهد شد.

گروسی با بیان این ادعا که تصمیم ایران برای توقف اقدامات داوطلبانه تحت برجام دسترسی آژانس به اطلاعات مهم درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران را محدود می‌کرد افزود که بر اساس توافق به دست آمده، «دسترسی ما کمتر خواهد شد اما آن سطح از نظارت خود را که نیاز داشتیم با این توافق حفظ کردیم.»

وی تائید کرد که پروتکل الحاقی لغو خواهد شد اما دو طرف روی یک ترتیبات خاص تفاهم کردند تا آژانس به نظارت خود ادامه دهد. مدیر کل آژانس این ترتیبات را موقت خواند.

مدیر کل آژانس دیشب (شنبه) برای دیدار با علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی و گفت‌وگو درباره آخرین تحولات در فعالیت‌های هسته‌ای ایران در چارچوب کاهش تعهدات برجامی به تهران سفر کرد. وی علاوه بر این بار محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران هم دیدار و گفت‌وگو کرد.

  • نویسنده : ناب خبر
  • منبع خبر : العالم