دیپلماسی آمریکا چیزی جز تحریم و اولتیماتوم نیست
دیپلماسی آمریکا چیزی جز تحریم و اولتیماتوم نیست
وزیر خارجه روسیه در واکنش به اظهارات ضدروسی همتای آمریکایی خود، تصریح کرد که واشنگتن در برخورد با کشورهای دیگر به جای استفاده از دیپلماسی، از اولتیماتوم و تحریم استفاده می‌کند.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه امروز (یکشنبه) در واکنش به اظهارات ضدروسی اخیر «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا تأکید کرد که آمریکا به جای استفاده از دیپلماسی از اولتیماتوم و تحریم استفاده می‌کند.

لاوروف در برنامه تلویزیونی «مسکو، کرملین، پوتین» که از شبکه یک روسیه پخش می‌شود، گفت: «در دیپلماسی آمریکا چیزی جز اولتیماتوم نمی‌بینم و –اگر آن (اولتیماتوم‌ها) محقق نشود-تحریم‌ها صورت می‌گیرد. تمامی بقیه موارد، به نوعی از انبار دیپلماسی آمریکا محو شده است و این اسفناک است».

اوایل هفته، پامپئو گفته بود که احتمال می‌رود واشنگتن و دیگر شرکای آمریکا در ناتو، اوایل ماه آوریل مجموعه‌ای از اقدامات را علیه روسیه به دلیل آنچه که نقش مسکو در کریمه و اوکراین خواند، ارائه دهند.

کمتر از یک ماه پیش نیز وزارت خزانه‌داری آمریکا ۶ فرد و ۸ نهاد روسی را به بهانه نقش داشتن در بحران اوکراین تحریم کرد.

آمریکا در سال ۲۰۱۴ برای نخستین بار و به دلیل بحران اوکراین، تحریم‌هایی را علیه روسیه اعلام کرد. این تحریم‌ها بارها تمدید شده و افراد و نهادهای بیشتری را در برگرفته است.

طبق گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، پامپئو از طرف دیگر اعلام کرده بود که اولویت بودجه وزارت خارجه آمریکا برای سال مالی ۲۰۲۰، مقابله با اقدامات روسیه در اروپا و منطقه «اوراسیا» است.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در بودجه پیشنهادی برای سال ۲۰۲۰، تخصیص ۴۰ میلیارد دلار برای وزارت خارجه آمریکا و «سازمان توسعه بین‌المللی» (USAID) را خواستار شده است. این درخواست شامل تخصیص ۶۶۱ میلیون دلار برای مقابله با روسیه در اروپا، اوراسیا و شرق آسیا می‌شود.

دولت آمریکا در ماهای گذشته بارها ایران، روسیه و چین را به تلاش برای اثرگذاری بر انتخابات آمریکا متهم کرده است. هر سه کشور این ادعاها را رد کرده‌اند.

  • نویسنده : ناب خبر
  • منبع خبر : فارس