اوکراین پروازهای مستقیم به روسیه را متوقف کرد
اوکراین پروازهای مستقیم به روسیه را متوقف کرد
دولت اوکراین که چهار سال پیش پروازهای مسافربری منظم با روسیه را منع کرده بود، پروازهای مستقیم چارتری خود را هم به این کشور متوقف کرد.

به گزارش ناب خبر،این تصمیم روز چهارشنبه در جلسه کابینه دولت اوکراین گرفته شد.
ولادیمیر گرویسمان نخست وزیر اوکراین پس از پیشنهاد آرسن آواکوف وزیر کشور برای منع کردن پروازهای چارتری، تصمیم خود در این خصوص را اعلام کرد.
پرواز هواپیماهای حامل مقام ها و کارکنان سازمان های بین المللی ازجمله سازمان ملل، سازمان امنیت و همکاری اروپا و صلیب سرخ جهانی از این قانون مستنثی شده اند.
بنظر می رسد این تصمیم واکنشی به سفر هفته گذشته یوری بایکو نامزد سابق ریاست جمهوری اوکراین به مسکو و دیدار با دمیتری مدودف نخست وزیر روسیه بوده است.
سازمان امنیت اوکراین «اس.ب.ا.و» پس از این سفر بایکو و ویکتور مدودچوک از رهبران مخالفان دولت اوکراین به مسکو، در مورد این اقدام آنها پرونده کیفری باز کرد.
پروازهای منظم بین روسیه و اوکراین از ماه اکتبر سال 2015 (اواسط مهر ماه سال 94) با تصمیم کی یف منع و متوقف شده بود.
اختلافات روسیه و اوکراین که با یکدیگر پیوندهای تاریخی و مذهبی بی پایانی دارند از سال 2014 و پس از وقوع تغییرات در اوکراین که کی یف از آن به عنوان «انقلاب» و روس ها «کودتا» یاد می کنند، آغاز شده است.
مردم شرق اوکراین و شبه جزیره کریمه پس از این اتفاق، دست به مخالفت با دولت مرکزی در کی یف زدند.
با توجه به حضور نظامی روسیه در کریمه، روسیه امنیت برگزاری همه پرسی در شبه جزیره کریمه را فراهم کرد و مردم این منطقه که 90 درصد آنان را روس تبارها تشکیل می دادند رای به استقلال از اوکراین و سپس درخواست پیوستن به روسیه دادند که با موافقت پوتین جنبه اجرایی پیدا کرد.
از آن تاریخ به این طرف، آمریکا و غرب انواع تحریم های اقتصادی را علیه روسیه و شخصیت ها و شرکت هایی که در کریمه فعالیت می کنند وضع کردند تا شاید روسیه از کریمه پا عقب بگذارد.
اوکراین هم از جامعه جهانی خواسته است ضمن نپذیرفتن کریمه به عنوان جزئی از خاک روسیه، این کشور را اشغالگر بخواند و به روسیه برای بازپس دادن این منطقه به اوکراین فشار بیاورد.

  • نویسنده : ناب خبر
  • منبع خبر : ایرنا