واکنش شخصیت های عراقی به اقدام جدید ترامپ علیه سپاه پاسداران
واکنش شخصیت های عراقی به اقدام جدید ترامپ علیه سپاه پاسداران
شخصیت ها، نخبگان سیاسی، نمایندگان و کارشناسان امور امنیتی و سیاسی عراق در واکنش به تصمیم غیرقانونی تازه دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا در گنجاندن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در فهرست تروریسم خاص خود، تاکید کرده اند که ترامپ بازهم حماقتی تازه به خرج داده است.

به گزارش ناب خبر،در تازه ترین این واکنش ها، رییس مجلس اعلای اسلامی، یک وزیر سابق در دولت عراق، رییس یک مرکز پژوهشی و چند نماینده پارلمان این کشور در بیانیه ها، اظهار نظر و سخنرانی هایی به این تصمیمات یکجانبه آمریکا اعلام مخالفت کرد و آن را در ادامه دیگر تصمیمات احمقانه ترامپ برشمرده اند.

*** همام حمودی: تصمیم آمریکا برای رضایت خاطر صهیونیست ها است
«شیخ همام حمودی» رییس مجلس اعلای اسلامی عراق در آیینی به مناسبت سالروز شهادت آیت الله محمد باقر صدر که مصادف با امروز سه شنبه نهم آوریل است گفت که ترامپ برای رضایت خاطر صهیونیست ها، سپاه را در فهرست تروریسم گنجانده است.
وی اضافه کرد که گنجاندن نام سپاه در فهرست تروریسم وزارت امور خارجه آمریکا حماقت دیگری از سوی دونالد ترامپ است که تفاوتی با تصمیمات احمقانه سابق ترامپ درباره جولان و قدس شریف ندارد.
وی خاطرنشان ساخته است که رییس جمهوری آمریکا برای کسب رضایت صهیونیست ها و آتش افروزی در منطقه به چنین تصمیماتی روی آورده است.
حمودی نایب رییس سابق پارلمان عراق افزوده است که نیروهای سپاه در طول جنگ علیه داعش، مشاوران نظامی خوبی برای الحشد الشعبی عراق بودند و بزرگترین نیرویی هستند که با تروریسم در منطقه مقابله کرده و بر آن پیروز شده اند.
وی از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران خواسته است همپنان انسجام و وحدت و پیروی از مرجعیت عالی دینی خود را حفظ کند و افزوده است که با این ترتیب است که تصمیمات ترامپ و توطئه های صهیونیست ها شکست می خورد.
وی در عین حال تاکید کرده است که انقلاب اسلامی ایران یک معجزه است که بدون تکیه به شرق و غرب بلکه تکیه بر ارزش های امت اسلامی و پیروی از مرجعیت عالی دینی، به پیروزی رسید.

***باقر جبر: تاثیر تصمیم آمریکا بر ایران ناچیز اما بر منطقه بزرگ است
وزیر سابق در دولت های عراق بعد از سقوط رژیم صدام با محکومیت تصمیم رییس جمهور آمریکا گفته است که گنجاندن نام سپاه در فهرست تروریسم، در امتداد تلاش های آمریکا برای اعمال تحریم علیه جمهوری اسلامی ایران قرار می گیرد.
«باقر جبر الزبیدی» که از اعضای برجسته مجلس اعلا نیز به شمار می رود در بیانیه ای افزوده است که برای اولین بار است که یک نیروی نظامی ضابطه مند یک کشور عضو سازمان ملل، در فهرست تروریسم آمریکا قرار می گیرد.
وی هشدار داده است که این تصمیم آمریکا تبعات خطرناکی برای عموم منطقه و خصوصا کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس دارد و بر فعالیت بنادر و تجارت جهانی و قیمت های نفت و افزایش تنش بین تعدادی از کشورهای همسایه اثر خواهد گذاشت.
الزبیدی اضافه کرده است که اثرات این تصمیم آمریکا بر منطقه بسیار بزرگ خواهد بود اما بر ایران بسیار ناچیز است زیرا پیش از این واشنگتن، تحریم هایی علیه نیروهای قدس سپاه پاسداران اعمال کرده بود که چندان تاثیری نداشت و خود امریکایی ها نیز به آن اعتراف کردند.
وی تصمیم دولت آمریکا را نشانه دیگری از یک بام و دو هوای سیاست های واشنگتن در منطقه دانست و افزود که به رغم جنایت هایی که نیروهای رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین و جنایت هایی که ائتلاف عربی (به رهبری عربستان سعودی) علیه یمن مرتکب می شوند و ائتلاف عربی از سلاح های ممنوعه ساخت غرب علیه ملت مظلوم یمن استفاده می کند اما آمریکا تاکنون هیچ اقدام اتخاذ یا بیانیه محکومیت علیه این جنایت ها صادر نکرده است.

***واثق الهاشمی: امریکا می خواهد ایران را به جنگ بکشاند
رییس مرکز پژوهش های راهبردی «النهرین» عراق گفته است که تصمیم دولت آمریکا به گنجاندن نام سپاه در فهرست تروریسم، تحریکی آمریکایی برای کشاندن جمهوری اسلامی ایران به جنگ است.
«واثق الهاشمی» در گفت وگو با خبرگزاری «المعلومه» عراق افزوده است که سیاست دستگاه دیپلماسی ایران مبتنی برخونسردی است و به دام این گونه اقدامات تحریک آمیز آمریکایی – خلیجی (کشورهای عربی حوزه خلیج فارس) برای بحران افروزی در منطقه نمی افتد.
وی تاکید کرده است که تصمیم آمریکا علیه سپاه پاسداران به جمهوری اسلامی ایران هیچ ضرری نمی زند زیرا ایران در حال حاضر در تحریم اقتصادی آمریکا قرار دارد.
وی ادامه داد که آمریکا پیش از این حزب الله لبنان را در فهرست تروریسم گنجانده بود اما حزب الله در انتخابات اخیر پارلمانی لبنان پیروزی بزرگی کسب کرد و اکنون به شکل قوی در دولت حضور دارد.

***نماینده پارلمان: تصمیمات یکجانبه آمریکا با مخالفت عراق مواجه شود
نماینده پارلمان از فراکسیون «الفتح» نزدیک به الحشد الشعبی گفت که تصمیم یکجانبه دولت آمریکا باید با مخالفت عراق و عموم کشورهای جهان مواجه شود.
«احمد الکنانی» به تلویزیون «الغدیر» ارگان خبری سازمان بدر عراق افزوده است که همه این تصمیمات دولت آمریکا برای عراق الزام آور نیست زیرا همه آنها یکجانبه و خارج از چارچوب سازمان ملل است.
وی اضافه کرد که همه کشورهایی که در جهان استقلال تصمیم گیری دارند باید مخالفت خود را با این گونه تصمیمات یکجانبه آمریکا اعلام کنند.
به گفته وی، عراق با نظام تحریم های آمریکا علیه ایران مخالفت کرد زیرا به ملت ایران آسیب می رساند و امروز هم با ملت ایران اعلام همبستگی می کند زیرا ایران از 2003 تا به امروز همواره پشتیبان عراق بوده است.
الکنانی خاطر نشان ساخته است که دولت عراق بایستی مواضع جمهوری اسلامی ایران را نسبت به عراق پیش چشمش بگذارد و چندان از اینگونه مجازات های آمریکایی ها علیه ایران متاثر نشود.

***نماینده زن عراقی: عراق نباید از واشنگتن تبعیت کند
نماینده زن پارلمان عراق نیز با مخالفت با تصمیمات آمریکا گفته است که عراق ایالت یا بخشی از خاک آمریکا نیست که بخواهد از تصمیمات واشنگتن تبعیت کند.
«ایناس المگصوصی» در اظهاراتی خبری به رسانه های عراقی افزوده است که عراق نباید هرگز تحت تاثیر دیکته های آمریکا یا هر کشور دیگر قرار گیرد.
وی ادامه داده است که عراق یک کشور مستقل و دارای حاکمیت است و واشنگتن نیز باید در این چارچوب و توافقنامه های بین المللی با آن تعامل کند به همان ترتیبی که عراق با دیگر کشورهای جهان تعامل دارد.
وی خاطر نشان ساخته است که آمریکا بهانه دخالت ایران در امور داخلی عراق را دستاویزی برای پاره ای سیاست ها و اهداف خاص قرار داده و بر همین اساس بغداد با هرگونه حضور نیروهای آمریکا مخالف است.
پیش از این نیز برخی از گروه های مقاومت اسلامی در عراق در بیانیه ها و اظهار نظرهایی مخالفت خود را با تصمیم اخیر ترامپ در گنجاندن نام سپاه در فهرست تروریسم ویژه وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرده بودند.
انتظار می رود که واکنش های بیشتری در عراق به این تصمیم یکجانبه رییس جمهور آمریکا همچنان در روزهای آینده ادامه پیدا کند.

  • نویسنده : ناب خبر
  • منبع خبر : ایرنا