تاکید ترکیه بر ایجاد مناطق امن در سوریه
تاکید ترکیه بر ایجاد مناطق امن در سوریه
خلوصی آکار وزیر دفاع ملی ترکیه روز دوشنبه گفت: بایستی که در سوریه مناطق امنی در پاسخ به نگرانی های ترکیه ایجاد شود و ما با آمریکا در رابطه با این موضوع اقدام می کنیم.

به گزارش ناب خبر به نقل ازخبرگزاری آناتولی ترکیه، آکار گفت: سطح حمایت های نظامی آمریکا از نیروهای یگان های مدافع خلق سوریه (ی.پ.گ) برای مقابله با عناصر باقیمانده داعش در سوریه تناسب ندارد و بیش تر از نیاز است.
وی اضافه کرد که هیچ ارزیابی تاکتیکی که سیاست آمریکا در حمایت از نیروهای کرد را در کوتاه مدت توجیه کند، وجود ندارد.
آمریکا از سال 2016 ابتدا 2 هزار نیروی نظامی خود را بدون مجوز دولت دمشق برای حمایت از کردهای سوری به استان الحسکه در شمال شرق سوریه که تحت کنترل کردها می باشد، اعزام کرد و پس از آن اقدام به ایجاد 18 پایگاه در سه استان الحسکه، الرقه و دیرالزور نمود.
وزیر دفاع ترکیه در ادامه و در واکنش به اظهارات اخیر مقام های آمریکایی درخصوص خرید سامانه ضد موشکی اس 400 از روسیه گفت: تهدیدها، هشدارها و تعیین مهلت، رفتاری غیرسازنده است و با روح همکاری های مشترک در تعارض است.
جان استیلیدس مشاور وزیر امور خارجه آمریکا پیش تر گفته بود: درصورت اعمال تحریم از سوی دونالد ترامپ علیه ترکیه در خصوص مسأله خرید اس 400 از روسیه، ترکیه مجبور به کمک گرفتن از صندوق بین المللی پول خواهد شد.
چندی پیش مولود چاووش‌ اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه گفته بود: برخورداری از سامانه ضدموشکی اس-400 روسیه مغایر با عضویت در ناتو نیست و در زمان حاضر نیز برخی از اعضای ناتو اس-300 دارند.
وی در شبکه خبری ان.تی.وی ترکیه افزود: اگر آمریکا با فروش پاتریوت مخالفت کند، می‌توانیم سری دوم سامانه‌های اس-400 و سامانه‌های دفاع هوایی دیگری را نیز بخریم.

  • نویسنده : ناب خبر
  • منبع خبر : خبرگزاری آناتولی