طرح صلح ترامپ بعد از ماه رمضان اعلام می شود
طرح صلح ترامپ بعد از ماه رمضان اعلام می شود
جارد کوشنرمشاور دولت آمریکا گفت، طرح صلح ترامپ (معامله قرن) تا پیش از ماه ژوئن (خرداد-تیر) اعلام نخواهد شد.

به گزارش روزنامه تایمز اسرائیل، مشاور دولت آمریکا و داماد دونالد ترامپ امروز (چهارشنبه) به دیپلمات های خارجی گفت، این طرح بعد از تشکیل دولت جدید رژیم صهیونیستی و بعد از پایان ماه رمضان پنجم ژوئن (15 خرداد) اعلام خواهد شد.
کوشنر همچنین از مقامات دیگر کشورها خواست تا تمام توجه خود را بر این موضوع متمرکز کنند.
وی در سخنرانی کاخ بلر در واشنگتن خطاب به دیپلمات ها گفت، هر دو طرف باید مصالحه کنند، همه ما باید مصالحه ای معقول را که باعث دستیابی صلح می شود دنبال کنیم.
به دنبال انتشار سخنان کوشنر، رویترز در گزارشی نوشت، اگرچه ترامپ به طور منظم در جریان این طرح قرار گرفته، اما وی شخصا تا کنون موفق به دیدن سند صلح نشده است زیرا نویسندگان آن جارد کوشنر و «جیسون گرینبلات» نماینده ویژه‌ آمریکا در مذاکرات بین‌المللی کوشیده اند از پخش جزئیات سند در فضای کاخ سفید که خبرچینی در آن رواج گسترده دارد، پیش از آمادگی کامل طرح جلوگیری کنند.
دونالد ترامپ که ابراز امیدواری کرده تا پایان دوره ریاست جمهوری‌اش در آغاز سال 2021 به کشمکش خاورمیانه خاتمه دهد در سپتامبر 2018 اعلام کرده بود که طرح صلح خاورمیانه را در عرض چهار ماه معرفی خواهد کرد.
رویترز به نقل از ‘دیپلمات‌ها’ می‌نویسد که سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه سعودی، سال گذشته به طور خصوصی به محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، اطمینان داد که عربستان با هیچ‌گونه طرح صلحی که در آن جایگاه اورشلیم مطرح نشده و حق بازگشت آوارگان به رسمیت شناخته نشده باشد، موافقت نخواهد کرد.
محمود عباس به خاطر آنکه ترامپ در دسامبر 2017 اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت، روابط رسمی با آمریکا را قطع کرده و حاضر به بحث درباره هیچ نوع طرح صلحی با آمریکا نشده است. فلسطینی‌ها خواستار آن هستند که شرق اورشلیم پایتخت کشور آینده‌شان باشد.

  • نویسنده : ناب خبر
  • منبع خبر : ایرنا