درگیری جلیقه زردها با پلیس فرانسه
درگیری جلیقه زردها با پلیس فرانسه
تجمع جلیقه زردها در بیست وششمین هفته اعتراض به سیاست های دولت فرانسه، در شهرهای نانت و لیون به درگیری و زد و خورد با پلیس منجر شد.

به گزارش ناب خبر،به گفته وزیر کشور فرانسه در روز گذشته(شنبه) 18 هزار و 600 معترض فرانسوی موسوم جلیقه زردها به خیابان ها آمدند که یکهزار و 200 نفر آنان در شهر پاریس دست به تجمع زدند.
به نظر می رسد یکی از اصلی ترین علل کاهش جمعیت معترضان در شهرهای مختلف فرانسه بویژه در پاریس اعمال محدودیت های شدید از سوی دولت و پلیس و ممنوعیت برپایی تجمع در مراکز اصلی و اماکن مهم این شهرها است.
خبرگزاری فرانسه، تجمع روز گذشته را ضعیف ترین از زمان شکل گیری جنبش در 17 نوامبر سال 2018( 26 آبان 97) تاکنون می داند.
بر اساس شبکه های اجتماعی، این در حالیست که 37 هزار و 500 نفر از معترضان برای حضور در تجمع های روز گذشته نام نویسی کرده بودند.
در تجمع های هفته قبل نیز که 19 هزار نفر حضور داشتند، دست اندرکاران این جنبش تعداد معترضان را 40 هزار نفر برآورد کرده بودند.

** دستگیری 26 معترض و جراحت یک خبرنگار
در نانت و لیون پیش از دیگر شهرها تجمع جلیقه زردها شکل گرفت که منجر به درگیری بین معترضان و نیروهای پلیس شد.
در تجمع های روز گذشته، خبرنگاران نیز از خشونت های پلیس در امان نبودند.
خبرنگار شبکه خبری ‘سی نیوز’ با یک گلوله پلاستیکی(ال بی دی) از ناحیه شکم مورد اصابت قرار گرفت اما وضعیت جسمانی او به دلیل استفاده از کمربند شکمی خوب است.
در تجمع های روز گذشته 26 معترض دستگیر شدند.

** پلیس دست به اسلحه شد
در روز گذشته در شهر نانت، تعدادی از نیروهای پلیس برای برخورد با راننده ای که قصد سد معبر داشت دست به سلاح شدند که در این ارتباط از سوی دادستانی، پرونده ای برای بررسی تخلفات پلیس گشوده شده است.
در شهر لیون جایی که همانند نانت حدود 2 هزار نفر تجمع کننده به خیابان ها آمده بودند، نیروهای ژاندارم که هدف پرتاب بطری و سنگ معترضان قرار گرفته بودند با گاز اشک آور به استقبال معترضان رفتند.
در این شهر نیز گروهی از معترضان با لباس های سیاه تعداد زیادی بطری و همچنین شیشه مغازه ‌ها را شکستند که این مساله به درگیری میان آنها و نیروهای پلیس منجر شد.
درگیری های دیروز به زخمی شدن 22 نیروی پلیس و 2 معترض انجامید. در عین حال 9 نفر از جلیقه زردها هم دستگیر شدند.
مونپلیه نیز دیگر نقطه تجمع جلیقه زردها بود که یکهزار و 300 نفر را شامل می شدند.
در دیگر نقاط همانند بوردو و مونپلیه تظاهرات بدون درگیری بود.
شکل گیری این جنبش که بدترین بحران از زمان ورود ‘امانوئل مکرون’ به کاخ الیزه محسوب می شود، همزمان با اعتراض های مردمی به افزایش مالیات بر سوخت بود که به تدریج شکل اعتراضی به سیاست های اقتصادی دولت به خود گرفت.
به نوشته خبرگزاری فرانسه، معترضان می گویند ‘دیگر خسته شده اند و جانشان به لب رسیده است’ اما با این وجود به دنبال عملی شدن وعده های الیزه در پاسخ به مطالباتشان هستند؛ مطالباتی که چندی پیش در کنفرانس خبری امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه تشریح شد اما معترضان را راضی نکرد.
در شهر تولوز هم که یکهزار و 800 معترض به خیابان ها آمده بودند مردم شعار ‘اینجاییم، اینجاییم حتی مکرون نخواهد’ سر می دادند و تاکید داشتند که همچنان آنها برای تجمع انگیزه دارند اگر چه از تعدادشان کاسته شده است.
گر چه طی 26 هفته گذشته از تعداد معترضان کاسته شده اما آنها همچنان بر مواضع و مطالبات خود پافشاری و اصرار دارند.
جنبش جلیقه زردها در نزدیک به 6 ماه گذشته کاخ الیزه را با یک بحران جدی مواجه کرده است.
مکرون تلاش کرد با طرح گفت وگوی ملی و شنیدن مطالبات معترضان به این خواسته ها پاسخ بگوید اما از نگاه طرفداران این جنبش پاسخ های مکرون قانع کننده نبوده و همچنان بر مواضع اصلی خود یعنی اعتراض به سیاست های اقتصادی دولت پافشاری می کنند.

  • نویسنده : ناب خبر