ان‌بی‌سی‌نیوز: ادعاهای آمریکا علیه ایران در اروپا هم خریدار ندارد
ان‌بی‌سی‌نیوز: ادعاهای آمریکا علیه ایران در اروپا هم خریدار ندارد
یک پایگاه خبری آمریکایی نوشته ادعاهای اخیر دولت این کشور علیه ایران در اروپا هم خریدار ندارد.

به گزارش ناب خبر،کشورهای متحد آمریکا در اروپا هم ادعاهای اخیر دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا درباره ایران را به چالش کشیده و آن را زیر سوال برده‌اند.

پایگاه «ان‌بی‌سی‌نیوز» در گزارشی با همین محور نوشت چهارشنبه وزارت خارجه آمریکا به تمامی کارکنان غیرضروری سفارت خود در عراق دستور داد ساختمان سفارت در بغداد و کنسولگری آمریکا در اربیل را ترک کنند. چندی قبل‌تر «جان بولتون»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت آمریکا اطلاعاتی دریافت کرده که نشان می‌دهد ایران یا نیروهای نیابتی این کشور قصد حمله به منافع آمریکا را دارند.

علی‌رغم این، یک ژنرال انگلیسی که معاون فرمانده ائتلاف ادعایی آمریکا ضد داعش است این ارزیابی‌ها را زیر سوال برد و گفت شاهد افزایش خطر نیروهای هم‌پیمان با ایران در عراق و سوریه نیست.

«کریس گیکا»، چهارشنبه در جمع خبرنگاران گفت: «شاهد افزایش تهدید از طرف نیروهای تحت حمایت ایران در عراق و سوریه نیستیم. البته از حضور آنها مطلعیم و رصدشان می‌کنیم.»

وی همچنین گفت: «چندین گروه شبه‌نظامی در عراق و سوریه وجود دارند، اما ما نشانه‌ای درباره اینکه در مرحله فعلی تهدیدهای آنها افزایش یافته، مشاهده نمی‌کنیم.»

«هایکو ماس»، وزیر امور خارجه آلمان هم چهارشنبه گفت که در گفت‌وگو با «مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا به او گفته که راهبرد یکجانبه افزایش فشار بر ایران غیرمعقول است.

حتی در داخل خود آمریکا هم ادعاهای دولت ترامپ علیه ایران تا بدین لحظه متقاعدکننده نبوده و نمایندگان کنگره خواستار توضیح دولت در یک جلسه محرمانه درباره ماهیت اطلاعات ادعایی درباره ایران هستند. چندین سناتور با نگارش نامه‌هایی به «مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا و دونالد ترامپ آنها را از سیاسی‌کردن اطلاعات برحذر داشته‌اند.

«صنم وکیل»، عضو اندیشکده چتم‌هاس گفت: «اروپایی‌ها سرانجام باورشان این است که دولت ترامپ، یک بحران ساختگی ایجاد کرده و این بحران آنها را از پرداختن به مسائل دیگری که برای امنیت اروپا مهم هستند بازداشته است.»

مناقشه بر سر تحرکات نظامی علیه ایران به داخل خود دولت ترامپ هم کشیده است. دو رسانه آمریکایی پنجشنبه در گزارش‌هایی جداگانه بر تلاش «دونالد ترامپ» برای دورگزینی از درگیری نظامی با ایران تأکید کرده‌ و نوشته‌اند او از تلاش‌های خودسرانه برخی از مشاورانش برای کشاندن او به جنگ با ایران، ناخرسند است.

«سی‌ان‌ان» به نقل از منابع آگاه نوشته ترامپ معتقد است مداخله نظامی گسترده در ایران برای او از لحاظ سیاسی ویرانگر خواهد بود.

واشنگتن‌پست هم به نقل از چندین مقام آمریکایی نوشته ترامپ رویکرد دیپلماتیک برای حل و فصل تنش‌ها را ترجیح می‌دهد و خواستار گفت‌وگوی مستقیم با سران ایران است.

گزارش این دو رسانه آمریکایی و ادعاهای مطرح‌شده در آنها از قول مقام‌های دولت آمریکا را از طرف دیگر می‌توان در راستای نوعی فضاسازی برای چیدن واقعیت‌های میدانی در قالب بازی «پلیس بد-پلیس خوب» و در نهایت تحت فشار گذاشتن تهران برای انتخاب راه گفت‌وگو از دو گانه جنگ-مذاکره دانست.

برخی تحلیلگران می‌گویند دولت آمریکا بر اساس نوعی تقسیم کار در تلاش است شخص ترامپ را «پلیس خوب» و حامی گفت‌وگو با ایران و «جان بولتون» و «مایک پامپئو» را پلیس بد و طرفدار جنگ با ایران به تصویر بکشند.

  • نویسنده : ناب خبر
  • منبع خبر : فارس