تنش روابط ترکیه و عربستان به حوزه گردشگری رسید
تنش روابط ترکیه و عربستان به حوزه گردشگری رسید
تنش در روابط ترکیه و عربستان که پس از کشته شدن «جمال خاشقچی» روزنامه نگار منتقد هیأت حاکمه سعودی و درخواست آنکارا برای معرفی عاملان اصلی این پروندهاغاز شد اکنون به حوزه گردشگری کشیده شده است.

به گزارش ناب خبراز تارنمای روزنامه سعودی «سبق»، اتاق بازرگانی ریاض سعودی از آژانس های جهانگردی این کشور خواست که به خاطر نشانه های تازه ای که در افزایش تنش میان آنکارا و ریاض دیده می شود، جایگزین جدیدی برای سفر به ترکیه بیابند.
«عجلان العجلان» رئیس هیات مدیره اتاق بازرگانی ریاض در حساب توئیتری اش نوشت: به آژانس های مسافرتی و جهانگردی اعلام کردیم،در سایه سخت گیری مقام های ترکیه علیه شهروندان سعودی، تسهیلاتی برای هموطنانی ارائه دهند که سفرهای خود به ترکیه را به مقصد دیگری تغییر دهند و به کشورهایی بروند که در آن، شهروندان ما از امنیت، احترام و حقوق گردشگر برخوردار باشند.
تنش در روابط آنکارا و ریاض از مهرماه گذشته و کشته شدن خاشقچی در کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه به شدت افزایش یافت.
مقام های ترکیه ای بارها اعلام کردند: آنکارا تمامی اطلاعات مورد نیاز و ضروری را در خصوص پرونده خاشقچی در اختیار ریاض قرار داده است، اما همکاری متقابلی از سوی سعودی ها انجام نشده است.
ترکیه از عربستان می خواهد،به سوالات مختلفی مانند محل دفن جسد خاشقچی و اسامی عربستانی هایی که در دادگاه قتل این روزنامه نگار حاضر شده اند، پاسخ درستی بدهد که هر بار مقام های ریاض این موضوع را رد می کنند.
با وجود آن که مقام های رسمی ترکیه و عربستان از هرگونه اظهارات تندی علیه یکدیگر خودداری می کنند، اما کاربران سعودی مورد حمایت رسانه های رسمی اخیرا حملاتی را برای تحریم سفر اتباع سعودی به ترکیه و سرمایه گذاری در آن آغاز کرده اند.
البته تنش دو کشور در روزهای اخیر و به دنبال اطلاعیه سفارت عربستان در انکارا برای هشدار به شهروندان سعودی برای خریدن املاک در ترکیه، جنبه رسمی به خود گرفته است، موضوعی که زمینه ساز هشدار اتاق بازرگانی ریاض برای عدم سفر سعودی ها به ترکیه و عدم سرمایه گذاری در آن کشور است.
پیش از ماجرای خاشقچی، تنش عربستان و ترکیه به حدود دو سال پیش (خردادماه 96) باز می گردد، جایی که سعودی ها به همراه امارات، بحرین و مصر، قطر را تحریم کردند و کشورهای تحریم کننده 13 شرط از جمله بسته شدن پایگاه نظامی ترکیه در قطر و توقف همکاری نظامی آنکارا با دوحه را برای از سرگیری روابط با قطر تعیین کردند.

  • نویسنده : ناب خبر