مطالبات مبارزه با فساد و رانت و ایجاد عدالت
مطالبات مبارزه با فساد و رانت و ایجاد عدالت
۲۸۰۰ حقوق دان بسیجی و انقلابی در نامه ای به رئیس قوه قضائیه مطالبات خود را پیرامون مبارزه با فساد و رانت و ایجاد عدالت بین مردم، مطرح کردند.

به گزارش ناب خبر، به نقل از روابط عمومی بسیج حقوق دانان ؛ متن نامه ۲۸۰۰ حقوق دان بسیجی و انقلابی به رئیس قوه قضائیه به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
یَا أَیُّهَا الَّذِینَ‌ آمَنُوا کُونُوا قَوَّامِینَ‌ لِلَّهِ‌ شُهَدَاءَ بِالْقِسْطِ، وَ لاَ یَجْرِمَنَّکُمْ‌ شَنَآنُ‌ قَوْمٍ‌ عَلَی‌ أَلاَّ تَعْدِلُوا، اعْدِلُوا هُوَ أَقْرَبُ‌ لِلتَّقْوَی وَاتَّقُوا اللَّهَ‌ إِنَ‌ اللَّهَ‌ خَبِیرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ‌.
ای کسانی که ایمان آورده اید در حالیکه گواه بر عدل و داد هستید همواره برای خدا قیام کنید و مبادا در گیری های حزبی، شما را بر آن دارد که عدالت نورزید. عدالت ورزید که آن به تقوا نزدیک تر است و از خدا بترسید که خدا به آنچه انجام می دهید آگاه است.(سوره مبارکه مائده/آیه۸)
امام علی علیه السلام: لَا یُقِیمُ أَمْرَ اللَّهِ سُبْحَانَهُ إِلَّا مَنْ لَا یُصَانِعُ وَ لَا یُضَارِعُ وَ لَا یَتَّبِعُ الْمَطَامِعَ.
فرمان خدا را بر پای ندارد مگر آنکه، در اجرای حق مدارا نکند و در برابر باطل فروتنی ننماید و از پی مطامع خود نرود.

مطالبه ۲۸۰۰ نفر از حقوق دانان نخبه و انقلابی سراسر کشور از رئیس محترم قوه قضاییه استقرار عدالت و مبارزه با مفاسد در گام دوم انقلاب نیازمند تصمیم گیری های بزرگ است.
اگر بی‌توجّهی به شعارهای انقلاب و غفلت از جریان انقلابی در برهه‌هایی از تاریخ چهل‌ساله نمی بود -که متأسّفانه بود و خسارت‌بار هم بود- بی‌شک دستاوردهای انقلاب از این بسی بیشتر و کشور در مسیر رسیدن به آرمان های بزرگ بسی جلوتر بود و بسیاری از مشکلات کنونی وجود نمی داشت. (امام خامنه ای مدظله العالی / بیانیه گام دوم)

حضرت حجت الاسلام والسملمین سید ابراهیم رئیسی،
رئیس محترم قوه قضاییه؛
سلام علیکم
با صلوات بر محمد و آل محمد(ص) و با احترام؛ انتصاب حضرتعالی به ریاست قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران را همزمان با آغاز گام دوم انقلاب تبریک گفته و امیدواریم حضور شما در دستگاه قضا منشاء برکات برای انقلاب و پایان بر مشکلات موجود باشد.
انتصاب شما به عنوان شخصیتی انقلابی و از درون قوه قضائیه، انتظار مردم را برای تحقق اهداف ترسیم شده از سوی امام و رهبری برای قوه قضائیه دوچندان کرده است که بخشی از آن اهداف در فرمان ۸ ماده ای مقام معظم رهبری حفظه الله به سران قوا درباره مبارزه با مفاسد اقتصادی و در بیانیه گام دوم انقلاب به صراحت مطرح شده است، که جمهوری اسلامی جز خدمت به مردم و افراشتن پرچم عدالت اسلامی، هدف و فلسفه‌ ای ندارد و استقرار عدالت و مبارزه با فساد، باید راهبرد اساسی نظام جمهوری اسلامی ایران در چهل ساله دوم باشد.
آغاز دهه‌ی پنجم انقلاب و گذشت چهل سال از تشکیل دستگاه قضایی مبتنی بر فقه و حقوق اسلامی، ایجاب می کند که با تکیه بر تجربه‌ها و دستاوردها و رهنمودهای انباشته در این نصاب زمانی، تحوّلی متناسب با نیازها و پیشرفتها و تنگناها در قوه‌ قضائیه صورت گیرد و دستگاه عدالت با نَفَسی تازه و انگیزه‌ ای مضاعف و نظم و تدبیری حکمت‌آمیز، دوران جدیدی را که زیبنده‌ گام دوم انقلاب است، شروع کرده و با قدرت و جدیت به پیش برد.

ریاست محترم قوه قضاییه؛

عدالت مقوله ای است که علیرغم اهتمام نظام و رهبری معظم به آن و حتی نام گذاری دهه چهارم به «پیشرفت و عدالت»، با وضع مطلوب نظام اسلامی فاصله زیادی داشته و این فاصله، مشکلاتی را در مسیر رشد و تعالی انقلاب اسلامی و تحقق عدالت اجتماعی در داخل و خارج کشور ایجاد نموده است، به طوری که مقام معظم رهبری در سلسله نشست های هم اندیشی راهبردی در سال ۱۳۹۰ که با موضوع عدالت برگزار شد، فرمودند: «وضع فعلی مطلقاً راضی‌کننده نیست. چرا که نظام اسلامی به دنبال اجرای حداکثری عدالت و تحقق کامل عدالت به مفهوم یک ارزش مطلق و همگانی است. این کارهای خوب راضی کننده نیست. چرا که بر اساس نگاه اسلامی تحقق کامل عدالت و محو هرگونه ظلم را هدف قرار داده ایم که برای پر کردن فاصله وسیع و وضع موجود و تحقق عدالت اجتماعی باید تلاش مستمر جدی و همه جانبه انجام داد. در موارد زیادی در باب عدالت به صورت آزمون و خطا عمل کرده ایم، اما از این پس باید بر اساس تعاریف و روش های متقن حرکت کنیم ادامه این حرکت پرشتاب نیازمند تصمیم گیری های بزرگ است و اگر در این تصمیم گیری ها از عنصر عدالت و ارتباط عدالت و پیشرفت غفلت شود خسارات فراوانی به بار خواهد آمد»
امروز به برکت خون شهدا، رهبری حکیم و مردم آگاه و هوشیار، انقلاب بهتر و بیشتر از قبل در مسیر رشد و کار آمدی قرار گرفته و علیرغم دشمنی دشمنان در ابعاد مختلف با سرعت در راستای اهداف و آرمانهای ترسیم شده حرکت می نماید. اما آنچه چرخ های حرکت انقلاب را کُند و دشمن را در یاوه گویی و شبهه افکنی جری تر می نماید، جاری و ساری نشدن عدالت در عرصه های مختلف در جامعه است که رهبر معظم انقلاب در دیدار مردم تبریز مورخه ۲۹ اسفند ماه۱۳۹۶ فرمودند:«پیشرفت به معنای واقعی کلمه در کشور اتفاق افتاده است، عدالت را نمی گویم، در مورد عدالت ما عقب مانده هستیم، در این تردیدی نیست، خودمان اعتراف و اقرار می کنیم، در زمینه عدالت باید تلاش کنیم باید کار کنیم.»

ریاست محترم قوه قضاییه؛

در بیانیه گام دوم انقلاب، عدالت درصدر هدف های اولیه همه بعثت های الهی ذکر شده و عنوان گردیده که در جمهوری اسلامی هم دارای همان شان و جایگاه است. لذا بعد از گذشت چهل سال از انقلاب و رهبری امامین انقلاب و با قرار گرفتن حضرتعالی به عنوان شخصیتی حوزوی، دانشگاهی، انقلابی و برآمده از قوه قضائیه در راس این قوه، که سلامت و امانت و کارآمدیش در مقاطع گوناگون آزموده شده، امیدواریم در دهه پنجم انقلاب، قوه قضاییه به عنوان مسئول تحقق بخشیدن عدالت طبق اصل ۱۵۶ قانون اساسی، در راستای کارآمد سازی نظام و پیمودن سریع مسیر زمینه ساز برای تحقق تمدن نوین اسلامی، وظایف سنگین و بسیار جدی خود را با قدرت ایفا کند و در راه تحقق آرمان های انقلاب، لحظه ای غفلت نکند. تحقق آرمان ها نیازمند تصمیم گیری های بزرگ است. تصمیم گیری هایی که در نظام عریض و طویل دستگاه قضا موثر افتد و با عدالت گستری و احیای حقوق عامه، کام مردم را شیرین نماید.
رانت های اطلاعاتی مسئولین، سوء استفاده از جایگاه مسئولیتی، تبعیض در برخورد با فرزندان مسئولین و غیر مسئولین، ارائه نا متوازن خدمات بهداشتی و درمانی به اقشار مختلف مردم، روی کارآمدن مسئولین اشرافی، تجمع امکانات در شهرهای بزرگ، فساد اداری، رشوه گیری، قاچاق، بروز نبودن برخی قوانین، همه و همه اتفاقاتی است که بروز آن در جامعه، موجب نارضایتی مردم از اجرای عدالت در نظام اسلامی است.

ریاست محترم قوه قضاییه؛

همچنانچه در بیانیه گام دوم بیان اشاره شده است عدالت و مبارزه با فساد، ‌لازم و ملزوم یکدیگرند. مبارزه با فساد در ابعاد مختلف آن از کلان و خرد، یکی از پایه های اصلی حکومت و نظام اسلامی است؛ این روش امیر المومنین علیه السلام است. اگر مسئولان کشور خود آگاهی لازم را داشته باشند آنگاه می فهمند که مبارزه با فساد یک جهاد ضروری برای حل مشکلات کشور است. حرکت ما باید به سمتی باشد که برخلاف نظام طاغوت امتیازات غلط و بی دلیل، حذف شود و ان شاء الله همان عدل حقیقی اسلامی برقرار گردد.
امروز کشور ما به فضائی نیازمند است که در آن، همه‌ قشرها، از صحّت و سلامت ارتباطات حکومتی و امانت و صداقت متصدیان امور مالی و اقتصادی مطمئن بوده و احساس امنیت و آرامش و عدالت کنند. اگر دست مفسدان و سوءاستفاده‌کنندگان از امکانات بیت المال، قطع نشود، و اگر امتیازطلبان و زیاده‌خواهان پرمدّعا و انحصارجو، طرد نشوند، سرمایه‌گذار و تولیدکننده و اشتغال‌طلب، همه احساس ناامنی و نومیدی خواهند کرد و افرادی از آنان به استفاده از راههای نامشروع و غیرقانونی تشویق خواهند شد.
برخورد با مسببین وضعیت نوسان بازار ارز و اختلاف مابین ارز دولتی و مبادله ای، قاچاق کالا از گیت های رسمی گمرکات کشور، وضعیت گرانی های اخیر، جهش قیمت ها و نوسان بازار خودرو و بی کیفیتی خودروها، نوسانات قیمت طلا، کوه خواری، کم کاری ها در بخش فرهنگی کشور، نمایش فیلم هایی در سینمای کشور، سوء استفاده از انتخابات توسط جریان ها، لزوم تقویت فرهنگ قانون مدار، سالم سازی فضای مجازی، ایجاد محیط مساعد برای رشد فضایل اخلاقی برطبق بند ۱ اصل سوم قانون اساسی، مقابله با جنگ نرم دشمن و گسترش فساد و فحشا و برخورد جدی با اعوان و انصار آنها، بررسی وعده های انتخاباتی محقق نشده نامزد ها و رسیدگی به آن، ممانعت از بکارگیری عناصر فعال در فتنه ۸۸، رسیدگی جدی تخلفات و جرائم برخی از نزدیکان مسئولین، همه و همه مطالباتی است که از ریاست جدید قوه قضائیه انتظار می رود.
مبارزه بافساد البته هزینه های خودش را دارد. واکنش سریع و لاینقطع و آمادگی برای پرداخت هزینه و روحیه انقلابی و شجاعت و اقدام و مقاومت و دوری از شتابزدگی و شعار زدگی و تبعیض و ملاحظات سیاسی از لوازم آن است. لذا راهکار های زیر جهت مقابله با فساد و برقراری عدالت ارائه می گردد:
قوه قضائیه به عنوان پرچم دار مبارزه با فساد، در گام اول باید ریشه کنی فساد در قوه قضائیه را در برنامه خود قرار دهد. اجرای مواد «قانون ارتقای سلامت اداری و مبارزه با فساد» پیش از هر جای دیگر، باید در دستگاه اداری قوه قضاییه محقق شود. نظارت دقیق بر حسن اجرای قانون، برخورد با قانون شکنان و حراست از بیت المال، اموری است که با جوان سازی و دمیدن روحیه تازه به سازمان بازرسی کل کشور، به عنوان دستگاهی کارا در قوه قضائیه ممکن است.توصیه امام علی علیه السلام مبنی بر نزدیک کردن سطر ها به هم برای جلوگیری از اسراف بیت المال، و هشدار به ویژه خواران مبنی بر بازگرداندن بیت المال حتی اگر در کابین زنها قرار گرفته باشد نشان از اهمیت نظارت و بازرسی دقیق تر است. عدم توسعه بازار خدمات حقوقی کشور ریشه در انحصاری بودن این بازار دارد که محصول سازکار های نادرست حاکم بر فرایند اعطای پروانه وکالت در کشور است. ساز و کار اعطای پروانه وکالت مبتنی بر «تعیین ظرفیت» برای آزمون بوده و ارتباط چندانی با صلاحیت علمی متقاضیان ورود به حرفه وکالت ندارد. «ایجاد محدودیت غیر منطقی در فرایند صدور پروانه وکالت» از یک سو و «واگذاری این گلوگاه به یک نهاد ذی نفع در بازار خدمات حقوقی» از سوی دیگر موجب شده است سالانه کمتر از ۵ درصد از متقاضیان موفق به دریافت پروانه وکالت بشوند. این معیار و ساز و کار نامناسب در پذیرش افراد برای ورود به حرفه وکالت، ضمن محروم کردن بسیاری از متقاضیان دارای صلاحیت علمی برای ورود، با کاهش تعداد وکلا در بازار منجر به کاهش دسترسی مردم به خدمات حقوقی ارزان و انحصاری شدن این عرصه شده است. لذا اصلاح فرایند اعطای پروانه از طریق جایگزینی شاخص صلاحیت علمی به جای تعیین ظرفیت، ضمن حفظ کیفیت افراد پذیرفته شده، منجر به ایجاد توازن و افزایش رقابت پذیری در بازار خدمات حقوقی می گردد. احیای اصل بسیار مهم ۴۹ قانون اساسی، که وظیفه نظام را مبارزه با ثروت های حرام قرار داده است باید سرلوحه حرکت جدید دستگاه قضا باشد. شعار باید با اقدام همراه گردد. طبق فرموده رهبر معظم انقلاب، لازم است ابتدا با فساد برخورد شود و آنگاه این برخورد برای همگان اعلام گردد. و الا شعار دادن مشکلی را حل نکرده و بی عملی منجر به ناامیدی بیشتر مردم می گردد. شعار زدگی در امر مبارزه با فساد، معضلی است که باید از آن پرهیز شود. مفهوم فساد، مفهومی عجیب و غریب و شاذ نیست.
هر مسئول بالادستی یا پایین دستی یا حتی یک کارمند جزء، اگر به عمد سوء استفاده و تبانی انجام دهد مفسد است. بریدن دست مسئولینی که به خود اجازه می دهند خلاف آرمان ها و سیاست هایی که در قانون ذکر شده تصمیم و اقدام نمایند لازمه برخورد با فساد در گام دوم انقلاب است. همان گونه که رهبر انقلاب فرموده اند اشخاص انقلابی را نباید تندرو نامید و بدین گونه آنان را از حیطه مدیریتی کلان محروم نمود.
در ارکان قوه قضائیه افرادی به کار گمارده شوند که چنین اعتقادی داشته باشند. یعنی حمله به دشمن و سپردن خود به خدا در جبهه و جهاد یک ضرورت است. و توصیه امام علی علیه السلام به محمد ابن حنفیه که به خط بزن و جمجمه ات را به خدا بسپار، راهگشای مبارزه قاطعانه با اژدهای چند سر فساد خواهد بود. خاکی بودن و مردمی بودن مسئولان قوه قضائیه نشان دهنده اهتمام دستگاه قضا در پرهیز از زندگی رفاه زده است. همه باید بدانند مبارزه با فساد با زندگی اشرافی و رفاه زدگی سازگاری ندارد و کسانی که غیر از این خیال می کنند، با الفبای مبارزه بیگانه اند. اجرای به هنگام و بدون تاخیر احکام و حدود الهی، و برطرف شدن اطاله دادرسی، می تواند به تولید سرمایه اعتماد عمومی و ایجاد احساس امنیت در توده های مردم منجر شود. چرا که تعلل و اطاله دادرسی در برخورد با مفاسد، معیشت مردم را مستقیم مورد تاثیر قرار می دهد، لذا در این زمینه می تواند زوال این سرمایه مهم اجتماعی رادر پی داشته باشد و این امر خسارتی جبران ناپذیر است.
لذا اصلاح روند ها و فرایند های کاری در بخش های مختلف قوه قضائیه ضروری می نماید. قوه قضائیه باید از بروکراسی زائد کاسته و اجرای احکام اسلامی را در یک فرایند کوتاه و قاطع در معرض دید عموم به انجام برسد. امیرالمومنین علی علیه السلام در میان بازار، متخلفین را بدون معطلی و همانجا شلاق و مجازات می نمودند. شیوه قاطعانه و واکنش سریع قضائی امیر المومنین نشان می دهد که فضا باید برای مفسدین در هر سطح و مقام و لباسی ناامن گردد تا هیچ شخص حقیقی و حقوقی، با این این تصور که کسی به کسی نیست، به خود اجازه ندهد تا فساد مرتکب شود. به وسیله شناسایی و رصد تیزبینانه کانون های خطر، فضا باید به گونه ای باشد که مفسد و خاطی بداند که دوران بزن و در رو پایان یافته و لاجرم و بی تاخیر هزینه فسادش را باید بپردازد. در مبارزه با فساد، نباید در کشور استثنا قائل شد. متخلفین از هر جناح و حزبی که باشند باید در روبروی دیدگان مردم قاطعانه مجازات گردند. اقدام قاطع به همراه حرکت رسانه ای در مبارزه با فساد مهم است.
احساس امنیت در گروی تشدید مقابله با فسادها و مفسدان و برخورد قاطعانه با مجرمان در انظار عمومی نهفته است. نه صرفا بیان اینکه ما در آینده برخورد خواهیم کرد؛ بلکه مردم باید با تمام وجود مجازات مجرمین را احساس نمایند. فساد دارای ابعاد مختلف اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، اداری، آرمانی(خیانت به آرمانها) است. مبارزه با ظلم و فساد و تبعیض؛ قدرت، قاطعیت و چشمانی باز و تیز بین می طلبد. نیاز به رسیدگی به قصور و تقصیر مسئولین در کلیه قوا امری انکار ناشدنی است. لذا به فرموده مقام معظم رهبری نیاز است تا دستگاهی کارآمد، با نگاهی تیزبین و رفتاری قاطع، در قوای سه گانه حضور دائم داشته و به معنای واقعی با فساد مبارزه کند. شفاف‌سازی ارزان‌ترین، ساده‌ترین و موثرترین ابزار پیشگیری، کشف و مقابله با فساد است. نکته مهم در امر شفاف‌سازی، فراگیر‌بودن آن و پرهیز از گزینشی عمل‌کردن است. البته مواردی را قانون منع کرده است که اگر قانون، قابل‌دفاع است باید با صراحت، این موارد استثنا و دلایل آن به اطلاع مردم رسانده شود و در همان حال، به سرعت برای موارد نادرست قانونی از راه تقنین چاره‌اندیشی شود. فراموش نکنیم در وضعیت کنونی به یمن وجود شبکه‌های اجتماعی، راستی‌آزمایی برای مردم دشوار نیست و اگر مصلحت‌سنجی‌های رایج در شفاف‌سازی که اعتماد را باز هم کاهش خواهد داد، در کار نباشد، طریق موفقیت آشکار است. وقتی مبارزه با فساد صورت می گیرد جیغ و داد هایی بلند می شود و جنگ های روانی صورت خواهد گرفت. رمز عملیات و رمز پیروزی ما در جنگ روانی که دشمن علیه ما راه می‌اندازد ، ایجاد روحیه «لا یَخافونَ لَومَةَ لائِم»، این ویژگیِ برجستۀ علی‌بن ابیطالب(ع) است. یعنی علی‌بن ابیطالب(ع) در راه دین محکم کمر بسته و از هیچ تهدید و سرزنشی هم نمی‌ترسد. اینها همه منش و روش و شعار امامین انقلاب بوده است که باید بدون هیچ ملاحظه و ترسی از ملامتِ ملامتگران، آن را انجام داد. و این همان تداوم جریان انقلاب، و همان مبارزه با فساد است که حکومت فاسد طاغوت را به زیر کشید و ان شاء الله زمینه ساز طلوع خورشید ولایت عظمی خواهد بود.
یکی از بهترین راه های شناسایی فساد، استفاده از ظرفیت مردم است. تشویق مردم به اعلام فساد در هر مکان و هر سطح، به مراجع ذی صلاح می تواند کمک زیادی به این امر داشته باشد. دستگاه قضا با ایجاد روحیه جوان گرایی، از ظرفیت های بالقوه جوانان انقلابی نخبه، زیرک، کارآمد و فاضل در مدیریت ها و مسئولیت های کلان و خرد قوه قضائیه استفاده بهینه کند. چرا که اعتماد به ظرفیت جوانان و نخبگان حقوق دان و انقلابی و تبدیل این پتانسیل به نیروی بالفعل می تواند ثمرات زیادی برای انقلاب ایجاد نماید. با توجه به هجمه حقوق بشری جریان استکبار به همراه شانتاژ خبری و رسانه ای برای مسموم و منحرف کردن افکار عمومی در ایران اسلامی، لازم است در بعد حقوق بین الملل با استفاده از ظرفیت جوانان حقوق دان انقلابی و ارزشی ضمن دفاع از اقدامات حقوق بشری داخل، به افشاگری پیرامون نقض آشکار حقوق بشر درغرب پرداخته شود.

ریاست محترم قوه قضاییه؛

اکنون که برقراری عدالت و مبارزه با بافساد، مطالبه ای جدی در میان عموم مردم انقلابی ایران شده است فرصتی مغتنم برای استقرار عدالت و برخورد قاطع با متخلفین و مفسدین است. شایسته است به عنوان یک شعار قرار نگرفته و منفعلانه با این موضوع راهبردی برخورد نگردد چرا که بلاد اسلامی نیازمند ورود جدی و واقعی در این حوزه است.
هیئت اندیشه ورز سازمان بسیج حقوق دانان کشور با حمایت۲۸۰۰ نفر از حقوقدانان نخبه و انقلابی کشور، ضمن مطالبه جدی و فراگیر از دستگاه قضا مبنی بر استقرار عدالت و مبارزه با مفاسد در گام دوم انقلاب، آمادگی خود را برای حمایت و عملیاتی کردن تصمیم‌های بزرگ جنابعالی جهت تحقق عدالت اسلامی و مبارزه جدی با مفاسد در سراسر ایران اسلامی و بر دوش کشیدن تمام هزینه های آن اعلام می دارد؛ و توفیق شما و همکاران انقلابی جدید شما را در مسیر عدالت گستری و عدالت طلبی و مبارزه فعال با مفاسد از خدای متعال مسألت دارد.
الا ان اولیاء الله لاخوف علیهم
و السلام علی المجاهدین فی سبیل الله.

  • نویسنده : ناب خبر
  • منبع خبر : ایرنا