نشست مجمع شهرداران کلانشهر‌های ایران
نشست مجمع شهرداران کلانشهر‌های ایران
یکصد و یکمین نشست مجمع شهرداران کلانشهر‌های ایران با حضور جمعی از مسئولان کشور برگزار شد

به گزارش ناب خبر، یکصد و یکمین نشست مجمع شهرداران کلانشهر‌های ایران با حضور جمالی نژاد معاون عمرانی وزیر کشور و رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، حناچی شهردار تهران و جمعی از شهرداران کلانشهر‌های کشور با تمرکز بر موضوع لایحه مالیات بر ارزش افزوده در ساختمان مرکزی شهرداری تهران برگزار شد.

در این جلسه مباحثی پیرامون لایحه «مالیات بر ارزش افزوده» و «طرح جامع مدیریت شهری» مطرح شد.
در این جلسه مهدی جمالی نژاد، معاون عمرانی وزیر کشور از تلاش شهرداری‌ها برای حل مشکلات مربوط به عوارض تقدیر کرد و گفت: از آنجا که من خود در شهرداری بودم، در وزارت کشور به دنبال حل مشکلات شهرداری‌ها هستم.
وی با اشاره به طرح جامع مدیریت شهری در مجلس است، افزود: ما در وزارت کشور طرحی جامعی را آماده کرده بودیم تا یک لایحه خوب و پخته‌ای آماده شود و هم افزایی همه دستگاه‌های اجرایی کشور را شاهد باشیم. اما طرحی که در این زمینه ارائه شد، ناپخته بود و در صورت تصویب مشکلات زیادی برای شهرداری‌ها ایجاد خواهد کرد.
همچنین پیروز حناچی، شهردار تهران گفت: اصلی‌ترین موضوع شهرداری‌های کلانشهرها، لایحه مالیات بر ارزش افزوده است که در مجلس مطرح شد و تصور ما پیشتر این بود که تصویب می‌شود، اما با اعتراض شهرداران کلانشهر‌ها تصویب این طرح «دو شوری» شد و کمیسیون مربوطه تا به حال سه جلسه در این باره برگزار کرده است که آخرین آن دیروز بود و مباحث عمدتا مباحثی بود که به کلانشهر‌ها بر می‌گشت.
وی با اشاره به انسجام عمل میان شورای عالی استان ها، شهرداران کلانشهر‌ها و وزارت کشور در این باره عنوان کرد: تجربه منسجم عمل کردن در این قضیه تجربه خوبی بود و فراکسیون مدیریت شهری و فراکسیون امید هم همراهی خوبی در این زمینه کرده اند، بنابراین باید این مسیر را تا انتها طی کنیم. فکر می‌کنم لازم است شهرداران با نمایندگان خود در استان‌ها صحبت کنند که جمع زیادی درگیر این موضوع شوند.
حناچی ادامه داد: عوارض برای شهرداری‌ها باید به رسمیت شناخته و به راحتی به حساب شهرداری‌ها واریز شود. درباره مالیات ملی و محلی هم خوشبختانه به اتفاق نظر رسیده ایم و این هم باید در اختیار شهرداری‌ها قرار بگیرد و شهرداری‌ها هم موظف به ارائه خدمات بیشتر شوند تا بتوانند عوارض بیشتری بگیرند.
یکی دیگر از مباحث مطرح در جلسه صبح امروز، موضوع «عدم عضویت کارکنان شهرداری‌ها در هیات امنای دستگاه‌های ذیربط شهرداری» بود که به گفته شهرداران کلانشهر‌ها مشکلاتی ایجاد کرده و در روند اجرایی دستگاه‌ها اختلال‌هایی را رقم زده است. یکی از راه حل‌هایی که برای حل این مشکل در این جلسه مطرح شد طرح یک استفساریه برای ایجاد برخی استثنا‌ها بود و در درازمدت ارائه طرح و یا یک لایحه برای لغو این قانون بود.
در این جلسه همچنین گزارشی درباره آیین نامه استخدامی شهرداری‌ها و بحث فوق العاده جذب کارکنان شهرداری مطرح و مصوب شد که در رایزنی با سازمان امور استخدامی تمامی کاستی‌ها در این زمینه حل شود و کارمندان شهرداری از مزایا و خدماتی برابر با کارمندان دولت برخوردار شوند.

  • نویسنده : ناب خبر
  • منبع خبر : پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور