بیش از ۶۱ هزار میلیارد ریال میزان وصول درآمد امسال دولت در خوزستان است
بیش از ۶۱ هزار میلیارد ریال میزان وصول درآمد امسال دولت در خوزستان است
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان گفت: درآمدهای استان برای سال ۱۳۹۸ حدود ۶۱ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال مصوب شده است.

به گزارش ناب خبر، امید حاجتی روز چهارشنبه در شورای برنامه ریزی استان با اشاره به اینکه همه ساله تلاش‌های زیادی صورت می‌گیرد که اعتبارات متعددی به استان اختصاص داده شود، گفت: استان خوزستان ۳۵.۸ درصد وصول درآمدها را باید نسبت به سال گذشته افزایش بدهد که در این خصوص نیاز است تا کارگروه درآمد و تجزیه منابع استان طبق روال سال‌های گذشته با حداقل فشار به فعالان اقتصادی و ذینفعان بخش خصوص تحقق این مبلغ را مدیریت کند.

وی همچنین درخصوص اعتبارات هزینه‌ای دستگاه‌های اجرایی استان، یادآور شد: علیرغم تعدیلی که صورت گرفت بعد از تصویب قانون بودجه بر اساس اختیاراتی که سران قوا داشتند ۱۳ درصد از اعتبارات عمرانی و سه درصد اعتبارات هزینه‌ای (جاری) کاهش یافت و سپس ابلاغ شد که با این وجود خوزستان در بحث اعتبارات هزینه‌ای از رشد ۲۱.۸ درصد برخوردار است.

دبیر شورای برنامه ریزی استان افزود: در زمینه اعتبارات تملک دارایی کشور (عمرانی) در مجموع ۲۶ درصد و خوزستان ۲۵ درصد رشد داشته که تفاوت یک درصدی را برای استان به وجود آورده است.

حاجتی در این خصوص توضیح داد: این موضوع ناشی از کاهش سهم استان در تولیدات نفت کشور (مربوط به سال ۹۶) است که این کاهش سهم تولید نفت استان بر مبنای یک سوم از سه درصد توزیع نفت باعث تفاوت به وجودآمده است.

جاجتی با اشاره به اینکه در اعتبارات تملک دارایی استان به جز سهم نفت، خوزستان دارای رشد چشمگیری است، گفت: اگر این کاهش تولید نفت صورت نمی‌گرفت قطعاً سهم استان در این بخش بیشتر از این می‌شد ولی با تعاملاتی که با سازمان برنامه و بودجه انجام شد، خوزستان توانست سهم بهتری را در این حوزه به خود اختصاص دهد.

*احتمال تمدید دوره مالی ۹۷ خوزستان تا پایان تابستان

حاجتی در بخش دیگری از این نشست با بیان اینکه ممکن است دوره مالی تا پایان شهریورماه ادامه داشته باشد، گفت: این درخواست به سازمان برنامه و بودجه کشور به دلیل جذب نشدن بخشی از اعتبارات اسنادی خزانه توسط برخی از دستگاه‌ها صورت گرفته است.

وی ادامه داد: اما اگر با درخواست استان به این منظور موافت نشد دلیل آن این است که دولت نمی‌خواهد تعهد بیشتری را ایجاد کند بنابر این دستگاه‌های اجرایی استان توجه داشته باشند که جذب اعتبارات باقی مانده استان را تا تیرماه انجام دهند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خطاب به دستگاه‌هایی که هنوز اعتبارات اسنادی خود را جذب نکرده‌اند، گفت: در صورت جذب نشدن کامل اعتبارات برابر دستور استاندار این منابع به دیگر دستگاه‌هایی که آمادگی جذب را دارند اختصاص می‌یابد.

حاجتی افزود: بنابراین مدیران دستگاه‌های اجرایی باید تا تاریخ ۲۰ خرداد اعلام کنند که آیا توان لازم برای جذب این اعتبارات را دارند یا خیر.

دبیر شورای برنامه ریزی استان همچنین از معاونت عمرانی استانداری خوزستان خواست تا از دادن ترک تشریفات به پروژه‌های عمرانی که اعتبارات اسنادی آنها باید در قالب بودجه سال ۹۷ استان جذب شود، خودداری کند.

وی تاکید کرد: صرف جذب اعتبار دلیل مناسبی برای دادن ترک تشریفات به دستگاه‌های اجرایی استان نیست.

حاجتی به نامه ارسال شده برای تمدید دوره مالی اعتبارات سال ۹۷ استان اشاره کرد و گفت: این نامه به اصرار برخی مدیران دستگاه‌های اجرایی نوشته شد ولی باید توجه داشت که در صورت موافقت با خواسته استان این موضوع باعث تأخیر در شروع دوره مالی سال ۹۸ می‌شود و سیستم اعتباری استان با چالش‌های بعدی همراه خواهد بود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان با ابراز نگرانی از وضعیت قیمت‌ها در اجرای پروژه‌ها، توضیح داد: این تأخیر به دلیل نوسانات قیمت‌ها، مدیریت منابع در اجرای پروژه‌های عمرانی را با مشکل رو به رو می‌کند.

وی یادآور شد: همین موضوع باعث نیمه تمام شدن پروژه‌ها می‌شود و از آنجایی که پروژه‌های نیمه تمام استان برای تکمیل به چند برابر منابع استان به اعتبارات نیاز دارند، بهترین کار این است که دوره مالی جدید هرچه زودتر و در موعد مقرر که بعد از پایان تیرماه است، شروع شود.

آغاز فرآیند اجرایی بودجه سال ۱۳۹۸ در خوزستان

سرپرست معاونت هماهنگی امور بودجه سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان نیز در این شورا گفت: با تصویب اعتبارات هزینه‌ای و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای در اولین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان خوزستان، عملاً فرآیند اجرایی بودجه سال ۱۳۹۸ آغاز شد.

سید علی سعادت ادامه داد: در روزهای آینده سهم اعتباری هریک از شهرستان‌ها که از مدل توزیع اعتبار بدست آمده به همراه فهرست پروژه‌های تکمیلی و پروژه‌های دارای مجوز ماده ۲۳ به کمیته‌های برنامه ریزی شهرستان‌ها ابلاغ خواهد شد تا در این کمیته‌ها مطرح و به تصویب برسند.

وی افزود: در ضوابط و مقررات بازه‌های زمانی برای هریک از مراحل اجرایی فرآیند بودجه تعیین شده که تلاش می‌کنیم با همکاری مدیران دستگاهای اجرایی و فرمانداران شهرستان‌های استان در فرصت تعیین شده، مراحل تصویب و ابلاغ اعتبارات انجام شود.

  • نویسنده : ناب خبر
  • منبع خبر : ایرنا