درخواست بودجه ۸۶ میلیارد دلاری ترامپ برای فعالیت‌های جاسوسی
درخواست بودجه ۸۶ میلیارد دلاری ترامپ برای فعالیت‌های جاسوسی
دولت آمریکا برای فعالیت‌های آژانس‌های اطلاعاتی این کشور از جمله جاسوسی ماهواره‌ای و جذب مخبر در سرتاسر جهان، حدود ۸۶ میلیارد دلار بودجه درخواست کرده است.

به گزارش ناب خبر ،انتشار لایحه بودجه پیشنهادی دولت آمریکا نشان می‌دهد کاخ سفید برای آژانس‌های جاسوسی این کشور مجموعا حدود ۸۶ میلیارد دلار بودجه درخواست کرده که این رقم در مقایسه با سال گذشته ۶ درصد افزایش یافته است.

به نوشته روزنامه «نیویورک‌تایمز»، این رقم فعالیت آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا و پنتاگون را شامل می‌شود. مرکز ملی اطلاعات آمریکا که کلیه آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا زیرمجموعه آن هستند، برای سال آینده میلادی ۶۲.۸ میلیارد دلار بودجه درخواست کرده است. وزارت دفاع آمریکا نیز برای عملیات‌های اطلاعاتی خود ۲۲.۹۵ میلیارد دلار بودجه خواسته است.

بر اساس این گزارش، این بودجه کارکردهای مختلف از جمله فعالیت ماهواره‌های جاسوسی، تسلیحات سایبری و شبکه جاسوسان و مخبرین آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) در خارج از آمریکا را شامل می‌شود. با این وجود، نه دولت و نه کنگره آمریکا جزئیات این بودجه طبقه‌بندی شده را که به «بودجه سیاه» معروف است، منتشر نمی‌کنند.

نیویورک‌تایمز نوشته است که با وجود محرمانه بودن ردیف‌های بودجه اطلاعاتی، اما افزایش ارقام این لایحه بودجه نشانگر تغییر تمرکز سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا از مبارزه با تروریسم به جاسوسی و تهدیدات سایبری است. این اولین بودجه اطلاعاتی است که بر اساس اسناد جدید راهبرد امنیت ملی و راهبرد اطلاعات ملی آمریکا تدوین شده‌اند. در این دو سند بالادستی دولت «دونالد ترامپ»، رقابت قدرت‌های بزرگ از جمله با چین و روسیه، به جای مبارزه با تروریسم، به اولویت نخست آمریکا بدل شده‌اند.

مقام‌های کنونی و سابق آمریکایی می‌گویند هم بودجه طبقه‌بندی شده نهادهای اطلاعاتی آمریکا و هم بودجه اطلاعاتی پنتاگون، افزایش بودجه جهت رقابت با چین و روسیه، به خصوص در حوزه عملیات‌های سایبری را خواستار شده‌اند. به گفته مقام‌های آمریکایی، کار بر روی این حوزه، در مقایسه با مبارزه با تروریسم، بودجه بیشتری می‌طبد.

بودجه نهادهای اطلاعاتی آمریکا نیز مانند بودجه دیگر بخش‌های دولت این کشور باید به تایید کنگره برسد، اما بر خلاف دیگر بخش‌ها، بودجه این حوزه چندان دستخوش رقابت‌های حزبی نمی‌شود و ضمنا هر دو حزب آمریکا از تمرکز بیشتر بر رقابت با روسیه و چین استقبال می‌کنند.

 

  • نویسنده : ناب خبر
  • منبع خبر : نیویورک‌تایمز