ورود نخستین موج سیلاب به استان تا 24 ساعت آینده
ورود نخستین موج سیلاب به استان تا 24 ساعت آینده
مدیر دفتر برنامه ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان گفت: تا 24 ساعت آینده نخستین موج سیلابی وارد سد مارون می‌شود؛ با توجه به تمهیدات و ظرفیت سازی انجام شده در مخازن سدها انتظار می‌رود که موج اولیه سیلاب تعدیل شود.

به گزارش ناب خبر،داریوش بهارلویی در گفت‌وگو با فارس در اهواز، بابیان اینکه اکنون موج اولیه سیلاب وارد سدهای کرخه، دز و کارون شده و مخازن آن‌ها را به حالت سیلابی درآورده، اظهار کرد: تا 24 ساعت آینده نخستین موج سیلابی وارد سد مارون می‌شود؛ با توجه به تمهیدات و ظرفیت‌سازی انجام‌شده در مخازن سدها انتظار می‌رود که‌موج اولیه سیلاب تعدیل شود.

وی افزود: طبق پیش‌بینی اداره هواشناسی طی بارش‌های اخیر حجم ورودی به سدهای استان در همه حوضه‌های آبریز افزایش پیداکرده و به شرایط سیلابی می‌رسد به همین دلیل اعلام آماده‌باش شده است.

مدیر دفتر برنامه‌ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان عنوان کرد: بیشترین سیلاب ورودی مربوط به حوضه دز و کرخه است که پیک آن در حوضه دز در حدود 3 هزار مترمکعب بر ثانیه و در حوضه کرخه 2 هزار و 500 مترمکعب بر ثانیه است.

بهارلویی بابیان اینکه اکنون خروجی آب از سدهای خوزستان بر اساس تاب‌آوری و دبی ایمن رودخانه‌ها تنظیم‌شده گفت: دبی خروجی سدها به نحوی است که مناطق مختلف دچار سیلاب و آب‌گرفتگی نشوند؛ البته بخشی از بارش‌ها بعد از سدها اتفاق می‌افتد و سبب فعال شدن حوضه میانی می‌شود که این مسئله می‌تواند سبب افزایش رواناب رودخانه‌ها شود.

وی عنوان کرد: احتمال بالا رفتن دبی رودخانه کارون در اهواز تا بیش از 2 هزار مترمکعب بر ثانیه وجود دارد که پیش‌بینی می‌شود پارک‌ها و جاده‌های ساحلی دچار آب‌گرفتگی شود.

وی بیان کرد: آب‌گرفتگی‌هایی که تاکنون در برخی مناطق استان رخ‌داده به دلیل افزایش خروجی سدها نیست بلکه به دلیل بارندگی است؛ در اروندکنار آبادان نیز بالاآمده آب انهار تحت تأثیر «مَد اکبر» و خلیج‌فارس بوده اتفاق افتاد.

بهارلویی در رابطه با وضعیت مناطق پایین‌دست کرخه در شهرستان‌های دشت آزادگان و هویزه گفت: در این مناطق آماده‌باش کامل اعلام شد تا در صورت بروز حوادث ناگهانی و یا شکستن سیل بندها وارد عمل شویم.

  • نویسنده : ناب خبر
  • منبع خبر : فارس